Polskie Radio
Section05
Białystok

Język esperanto – dzieło życia Ludwika Zamehnofa

Esperanto jest najbardziej popularnym językiem pomocniczym. Został stworzony przez dra Ludwika Zamenhofa w 1887 roku. Choć żadne państwo nie uznaje esperanta za swój język urzędowy, jest używane przez międzynarodową wspólnotę, której wielkość, szacuje się na sto tysięcy do dwóch milionów. O idei mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Żebrowski – esperantysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ludwik Zamenhof esperanto języki obce Białystok

Agnieszka Czarkowska nagrodzona za reportaże o mordach na Żydach w Białymstoku

Mord dokonany przez hitlerowców na białostockich Żydach to temat nagrodzonego reportażu Agnieszki Czarkowskiej „Ostatni szabat”. Dzięki, reportażystce Radia Białystok to wydarzenie zostało ocalone od zapomnienia. Czarkowska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagrodą imienia Janusza Kurtyki. Reportażystka była gościem audycji Nos Kleopatry.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi reportaż Wiktor Świetlik Agnieszka Czarkowska Białystok II wojna światowa Niemcy

"W prawdziwej sztuce musi być zawarta prawda"

– Jest we mnie pasja działania, a zamierzony cel zawsze osiągam – mówi o sobie prof. Violetta Bielecka. Dyrygent, dyrektor Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, pedagog była gościem audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu. Uznana na świecie chórmistrzyni opowiadała o swoich pierwszych krokach na drodze muzycznej, rozwoju kariery i sukcesach w dyrygenturze chóralnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białystok chór