Polskie Radio
Section05
Bliski Wschód

Blisko 264 milionów dzieci na świecie nie pójdzie do szkoły

Według danych UNICEF, blisko 264 miliony dzieci w wieku szkolnym nie zacznie nauki w rozpoczynającym się roku szkolnym. Wiele dzieci pozostaje poza systemem edukacji ponieważ muszą pracować albo mają szkołę daleko od domu. Ale jednym z głównych powodów są toczące się wojny i konflikty. O problemach z edukacją w Polskim Radiu 24 mówił Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 UNICEF szkoła Afryka dzieci Bliski Wschód Syria Aleppo

Archeolodzy na tropie miejsca zamieszkania św. Piotra

Archeologowie przypuszczają, że trafili na trop miejsca, gdzie urodził się lub zamieszkiwał święty Piotr apostoł. Prowadzący wspólne badania izraelscy i amerykańscy naukowcy sądzą, że miejsce odkryte przez nich nad brzegiem jeziora Galilejskiego mogło być wspomnianym w Ewangelii miejscem bytowania świętego i dwóch innych apostołów: Andrzeja i Filipa. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael aktualności katolickie

"Chiny są i będą gigantem w sferze militarnej"

 „Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki” - poinformowała agencja prasowa Xinhua. Jak twierdzą Chińczycy, baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Amerykanów, chińska baza odzwierciedla i rozszerza i tak rosnące wpływy Chin, które zwiększają zakres swoich sił zbrojnych. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny siły zbrojne Afryka dżibuti Bliski Wschód Jarosław Guzy USA komunizm wojsko

Sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. „Za całokształt”

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Teheran twierdzi, że to uderzenie w wynegocjowane wcześniej – za prezydentury Baracka Obamy - porozumienia ws. programu nuklearnego Iranu. O tym, czy są to sankcje za program nuklearny czy – być może – rakietowy, mówił w audycji Świat w Południe znawca problematyki bliskowschodniej redaktor Mariusz Borkowski.
Zobacz więcej na temat:  USA sankcje Iran sankcje USA Hamas Arabia Saudyjska Bliski Wschód

Rośnie napięcie w Izraelu. Kamery na Wzgórzu Świątynnym

Izrael zainstalował kamery przemysłowe przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. To kolejne środki bezpieczeństwa, które wprowadzono w świętym dla muzułmanów i Żydów miejscu. Wprowadzenie poprzednich wywołało protesty, a sytuacja w Jerozolimie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Palestyna Wojciech Cegielski Bliski Wschód

"Siły Iraku, Syrii i Turcji będą wymierzone w Kurdów"

Masud Barzani, prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, zapowiedział wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz kolejny przypomniał także o referendum niepodległościowym, które ma odbyć się we wrześniu mimo sprzeciwu władz w Bagdadzie. Co dalej z przyszłością Kurdystanu po zwycięstwie nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku?
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdystan Kurdowie Syria Turcja Bliski Wschód

Grupa Wyszehradzka będzie współpracować z Izraelem

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Izrael utworzą wspólną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem – oznajmił premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu premierów V4 z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie. W Świecie w Południe rozmowa z Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Beata Szydło Izrael Egipt Bliski Wschód uchodźcy imigranci w Europie Viktor Orban