Polskie Radio
Section05
Bruno Schulz

Izabela Teodorkiewicz: na tym festiwalu są prawdziwe perełki, które warto zobaczyć

- Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", to nie tylko duże koncerty i wielkie gwiazdy, ale tez spotkania literackie, warsztaty, spacery po żydowskiej warszawie. My czytamy naszej publiczności wspaniałych klasyków żydowskich, razem poznajemy poezję, razem gotujemy, razem tańczymy i bawimy się. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej Jakub Kukla Dwójka

Profesor Bolecki: krytyczny znawca największych pisarzy

Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka KULTURA literatura Józef Mackiewicz Gustaw Herling-Grudziński Stanisław Ignacy Witkiewicz Bruno Schulz Witold Gombrowicz Aleksander Wat Trójka

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki Bruno Schulz Waldemar Modestowicz Barbara Marcinik

Premiera teledysku "Bruno S.". Utwór hołdem dla twórczości Brunona Schulza

Na portalu YouTube miała miejsce premiera teledysku "Bruno S.". Tekst piosenki nawiązuje do niesamowitego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza. Utwór jest dziełem międzypokoleniowego duetu nieżyjącego już Jerzego Michała Bożyka, legendarnego artysty jazzowego i unikalnej osobowości Krakowa oraz Yoanny Ayers, młodej krakowskiej wokalistki, którą Jerzy znał od jej drugiego roku życia. Piosenka ta została nagrana w ciągu ostatniego roku życia Jerzego Bożyka - jest to też jego ostatnie nagranie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Bruno Schulz MUZYKA

Bruno Schulz - malarz, rysownik, pisarz, artysta niepowtarzalny

Pozostały po nim listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła i miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego "Sklepach cynamonowych" słyszał każdy Polak. W "Kulturalnej Jedynce" wraz z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii "Bruno. Epoka genialna", zgłębialiśmy tajemnice Bruno Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Bruno Schulz literatura KULTURA SZTUKA