Polskie Radio
Section05
Centrum Sztuki Współczesnej

"Symbole zakodowane w istnieniu". Wystawa "Czyszczenie gniazd" Daniela Dąbrowskiego

- Doszukuję się także warstw malarskich w wylinkach, które zrzucają pająki, staram się ułożyć je w abstrakcyjną kompozycję (…) To wykorzystanie materii, jaką dają mi pająki i pracy z nią - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Dąbrowski, autor jednej z ekspozycji w ramach {Project Room}. W audycji gościły także Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator projektu i Agnieszka Topolska, kurator wystawy w SCW Zamek Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

Wejście w analogowy świat, czyli wystawa "Warstwy"

W ramach {Project Room} młodzi twórcy dostają szansę, aby zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. O swoim projekcie "Warstwy" opowiedział w Polskim Radiu 24 artysta Konrad Dobrucki, który w swojej pracy posługuje się fotografią analogową. Gościem audycji "Kulturalnie na temat" była też Dagmara Siemińska, specjalistka ds. mediów Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Laureaci wystawy {Project Room} 2021/2022 w CSW Zamek Ujazdowski

- Liczba oddanych głosów to dla mnie bardzo ważny sygnał, że świat sztuki współczesnej to nie jest getto dla ludzi, którzy uznają się za ekspertów w tej dziedzinie. Jest odbiór na zewnątrz, ludzie chcą mieć swój udział w tym, co jest pokazywane i nagradzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Można go słuchać, oglądać, ale też poczuć. Spektakl "Bóg i proch"

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. – To jest słuchowisko na żywo. Prezentujemy te historie, które są pretekstem do opowiedzenia również poprzez dźwięk – mówi gość Katarzyny Cygler w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Tomasz Man Centrum Sztuki Współczesnej spektakl Biblia

"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w CSW

Autorska instalacja Wojciecha Korkucia "Pierwszy transport" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który artysta rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Centrum Sztuki Współczesnej wystawa patronat Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Festiwal Muzyka Świata. Cztery dni brzmienia wielu kultur

Od 9 do 12 czerwca 2022 roku w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Muzyka Świata. Przez cztery dni stołeczny klub „Stodoła” będzie rozbrzmiewał wielokulturowymi dźwiękami Europy i Afryki, zabierając uczestników w wędrówkę przez różne gatunki i style muzyczne: od muzyki tradycyjnej, poprzez klasyczną do elementów popu i free jazzu, przez nieoczywiste, wielobarwne dźwięki oraz bogactwo wyrazistych emocji. Festiwal Muzyka Świata umiejętne łączy tradycję ze współczesnością i promuje muzyczną różnorodność kulturową.  
Zobacz więcej na temat:  Mikis Theodorakis Centrum Sztuki Współczesnej

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa przewodnik

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej feminizm kobieta prawo Warszawa Zamek Ujazdowski patronat