Polskie Radio
Section05
Czechy

Czechia czy Republika Czeska? Na ile znamy naszych sąsiadów?

 - Nazwa Republika Czeska z jednej strony podkreśla demokratyczność, Czesi bardzo często o swoim kraju mówią po prostu "Republika". Z drugiej strony jednak akcentuje, że ten kraj tworzą trzy historyczne krainy, czyli Czechy, Śląsk i Morawy. Broń Boże powiedzieć w Brnie, że jest się w Czechach - przestrzega Marcin Czyżniewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka podróże zagraniczne podróże Paweł Drozd Czechy STYL ŻYCIA Azja Leon Barszczewski

Colours of Ostrava 2017. Niebywałe koncerty w czeskiej hucie

Festiwali w Europie jest wiele, ale jeden z nich wyróżnia się nie tylko swoją nietypową lokalizacją, ale i mnogością wydarzeń, czy przede wszystkim - atmosferą. To Colours of Ostrava, który już po raz 15. odbędzie się tuż przy granicy z Polską. Ponad 20 scen ulokowanych w postindustrialnym kompleksie huty Dolne Witkowice i 350 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czeka tu na uczestników w dniach 19 -22 lipca.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Ostrava Czechy KULTURA

„Brakuje konstruktywnej propozycji ws. relokacji uchodźców”

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Chodzi o niezrealizowane ustalenia z jesieni 2015 roku o przyjęciu 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech i rozlokowaniu ich w unijnych krajach. O sprawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Gubrynowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Węgry Czechy uchodźcy emigracja