Polskie Radio
Section05
Czerwiec 1956

Szefowie MSZ krajów V4 i Bałkanów Zach. złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu. 65 lat temu, 28 czerwca po godz. 6 rano w Poznaniu rozpoczęły się strajki robotników, które zostały brutalnie stłumione przez komunistyczne władze.
Zobacz więcej na temat:  PRL opozycja demokratyczna protest komunizm grupa wyszehradzka POLSKA społeczeństwo historia Polski Czerwiec 1956

Prezes IPN o Czerwcu 1956: dla władzy to była kontrrewolucja

64 lata temu rozpoczęły się strajki i protesty robotników w Poznaniu. Sprzeciwiali się oni coraz gorszym warunkom życia, pracy, obniżkom płac i komunistycznemu reżimowi. Protest był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców dużego miasta, przeciwko którym władze skierowały ogień czołgów i karabinów maszynowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Czerwiec 1956 historia Polski PRL Jarosław Szarek

Prof. Jerzy Eisler o wydarzeniach z Czerwca '56 i '76: walka o godność i prawo

- Czerwiec '56 i Czerwiec '76 to dwie z erupcji, buntów społecznych, form sprzeciwu -  powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jerzy Eisler, historyk. To jedne z "miesięcy" w latach PRL, które, jak mówił, były elementem "jednego i tego samego kryzysu dyktatorskiej, niesuwerennej władzy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA komunizm Czerwiec 1976 Czerwiec 1956 PRL HISTORIA POLSKA Poznań 1956

P. Grzelczak: z Czerwca '56 wyszły ruchy antykomunistyczne

- Władze były rozsierdzone tym, co się wydarzyło w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, to był pierwszy wielki zryw antykomunistyczny, który dodatkowo rozgrywał się na oczach świata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Grzelczak, historyk z Biura Badań Historycznych. - Te protesty doprowadziły do dalszych antykomunistycznych przełomów - dodał Maciej Rosalak, historyk. 28 czerwca przypada 63. rocznica tamtych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Poznań 1956 Czerwiec 1956 Poznań PRL służba bezpieczeństwa wojsko Antoni Trzmiel

Ł. Jastrząb: za czerwiec '56 nikt do dziś nie odpowiedział

- Do dzisiaj nikt nie odpowiedział za śmierć kilkudziesięciu osób. Nikt ze strzelających do robotników nie poniósł konsekwencji, nikomu nie udało się postawić zarzutów. Swego czasu komisja badania zbrodni próbowała przesłuchać Edwarda Gierka, który był szefem komisji badającej poznański czerwiec, ale prokuratorom nie udało się doręczyć wezwania na przesłuchanie - powiedział dr Łukasz Jastrząb, historyk i badacz wydarzeń czerwca '56.
Zobacz więcej na temat:  Gość z Polski Czerwiec 1956 Poznań 1956 Poznań manifestacje komunizm

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski historia PRL HISTORIA Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956