Polskie Radio
Section05
Daniel Wydrych

Stare przedmioty wiecznie żywe. Jaką wartość mogą mieć starocie?

To, co wydaje się zalegającym w szafie antykiem, w rzeczywistości może być unikatem o ogromnej wartości. Znane są historie starych przedmiotów osiągających astronomiczne kwoty na aukcjach. Nie chodzi jednak wyłącznie o aspekty materialne. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu, mogą mieć ogromną wartość sentymentalną.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej kaseta magnetofonowa antyki retro starocie

Pani minister, ministra czy ministerka? Dyskusja wokół żeńskich form nazw zawodów i tytułów

Coraz więcej pań chce, aby używać wobec nich form żeńskich. Część z tych form, jak choćby ministra, może budzić kontrowersje, ale - jak podkreśla Rada Języka Polskiego - są one systemowo dopuszczalne. A jak dodają rozmówcy dziennikarza Krzysztofa Polasika - każdy ma prawo być nazywany tak, jak sam sobie życzy być nazywanym.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych język polski językoznawstwo język ojczysty feminatywy

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychologia psychiatria zdrowie psychiczne depresja

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Europejskie Drzewo Roku 2024. Czy Buk z Wojsławic ma szansę na tytuł?

Ideą konkursu Europejskie Drzewo Roku jest znalezienie drzew z najciekawszymi historiami i zwrócenie społecznej uwagi na drzewa, będące ważnym elementem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy chronić. Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Głosować można było do czwartku, 22 lutego, do godz. 16 na stronie www.treeoftheyear.org/vote.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych drzewo ekologia środowisko Europejskie Drzewo Roku Wojsławice buk serce ogrodu arboretum wojsławice

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Krzysztof Trebunia-Tutka Bartłomiej Koszarek

Zabawki pod lupą UOKiK. Wyniki kontroli mogą niepokoić

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową wziął pod lupę rynek zabawek w Polsce. Kontrole wykazały, że w części produktów brakowało odpowiednich oznaczeń i instrukcji w języku polskim. Co jednak bardziej niepokoi, w niektórych modelach wykryto przekroczone stężenie ftalanów - substancji chemicznych, które przy zbyt dużej zawartości są szkodliwe dla zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn zabawki UOKiK konsument kontrole UOKiK

"Lex Kamilek". W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich?

Obwiązywać zaczęły standardy ochrony małoletnich (tzw. "Lex Kamilek"). Dzięki nowelizacji znacznie zwiększa się ochrona dzieci przed przemocą. W jaki sposób będą wprowadzane standardy ochrony małoletnich? Kto i jak będzie sprawdzał niekaralność opiekunów? Jakie będą kary dla placówek czy fundacji, które tego nie zweryfikują?
Zobacz więcej na temat:  dzieci prawo społeczeństwo Daniel Wydrych rodzina przemoc Ministerstwo Sprawiedliwości

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

"Jeden taki dzień w roku". Walentynkowa akcja krwiodawstwa w Polskim Radiu

Już po raz drugi Polskie Radio angażuje się w Walentynkową Akcję Krwiodawstwa i zachęca wszystkich chętnych do oddawania krwi. Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". W godz. 10.00-15.00 na terenie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie stoi ambulans, w którym można oddać krew.
Zobacz więcej na temat:  krwiodawstwo krew Polskie Radio Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn

Młodzi kierowcy częściej stwarzają zagrożenie na drogach. Jak temu zaradzić?

Policyjne dane nie kłamią - kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat stwarzają najwięcej niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. Jak z tym walczyć? Propozycji jest wiele - to m.in. dodatkowe szkolenia, zmiana wieku, od którego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, albo zakaz samodzielnej jazdy w godz. 22.00-6.00. 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia rozwój dziecka