Polskie Radio
Section05
Donald Trump

"Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA"

W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe USA Donald Trump James Mattis Rosja Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

NASZ WYWIAD Czy sojusz gigantów Niemcy-USA odzyska dawną temperaturę?

 - W kampanii CDU po raz pierwszy w tym roku pojawiły się akcenty antyamerykańskie – dokładniej tony krytyki wobec Donalda Trumpa. To może mieć różne skutki – oceniła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Jadwiga Kiwerska z Instytutu Zachodniego. Jak zauważyła, temperatura relacji tych dwóch kluczowych dla polityki Zachodu państw zależy głównie od dalszej inicjatywy ze strony Waszyngtonu.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybiera - wywiady Wybory w Europie wybory w Niemczech Donald Trump Angela Merkel NASZ WYWIAD Rosja Stany Zjednoczone ŚWIAT

Donald Trump przemawiał na forum ONZ

Prezydent Donald Trump zagroził całkowitą destrukcją Korei Północnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Podczas przemówienia na forum ONZ w Nowym Jorku amerykański przywódca skrytykował także Iran. Prezydent Trump wezwał wszystkie kraje, by kierowały się własnymi interesami, ale podejmowały wspólne działania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa. Przemówienie w audycji Światowa Szachownica komentował Tomasz Zalewski, były korespondent polskich mediów w USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Biały Dom USA Stany Zjednoczone Donald Trump

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z inwestorami

W drugim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm. W spotkaniu uczestniczyło 16 przedstawicieli amerykańskiego biznesu private equity, czyli funduszy inwestujących w przedsiębiorstwa na całym świecie. Wizytę prezydenta Dudy w USA relacjonował korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Biały Dom Donald Trump Stany Zjednoczone USA

Donald Trump grozi Korei Północnej. Komentarz eksperta

- Tonowałbym nastrój, że za chwilę dojdzie do pełnej konfrontacji, pełnoskalowych działań wymierzonych w Koreę Północną. Mamy bowiem do czynienia z pewną grą prowadzoną na różnych płaszczyznach i wobec różnych podmiotów. Dotyczy to zarówno Korei Północnej, Stanów Zjednoczonych, jak i innych graczy – powiedział w audycji Północ-Południe dr Jacek Raubo z Defence24. Odniósł się w ten sposób do ostrego przemówienia prezydenta Donalda Trumpa na temat Korei Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Korea Północna Kim Dzong Un broń atomowa USA

Wizyta prezydenta w USA. Dziś spotkania z Polonią

Prezydent Andrzej Duda podziękował członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych za wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział, że nasz kraj wniesie do tej instytucji takie wartości jak przywiązanie do wolności i respekt dla prawa międzynarodowego. Prezydent wystąpił podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda odbył też serię spotkań dwustronnych i rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Wizytę polskiego prezydenta w USA relacjonował w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. 
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda USA ONZ Jan Pachlowski Donald Trump