Polskie Radio
Section05
Egipt

Zbigniew Ziobro interweniuje w Egipcie ws. Magdaleny Żuk

Zbigniew Ziobro interweniuje u władz Egiptu ws. śmierci Magdaleny Żuk. W liście do tamtejszego prokuratora generalnego, minister sprawiedliwości wnosi o szybkie przekazanie dokumentacji na temat Magdaleny Żuk. "Egipscy i polscy prokuratorzy są to winni rodzinie zmarłej Polki. Leży to także w interesie władz Egiptu - z uwagi na duży międzynarodowy rozgłos nadany tej sprawie w mediach" – napisał Ziobro w liście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Żuk Zbigniew Ziobro Egipt prokuratura list śmierć

Chrześcijańskie ślady w średniowiecznej Nubii

Archeolog – dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Na 5-letnie badania w Sudanie dostał 1,5 mln euro. Będzie analizował okoliczności upadku chrześcijańskiego królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i zdominowania tego obszaru przez wyznawców islamu. O projekcie archeolog mówił w audycji Czas na Naukę.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 archeologia Sudan Uniwersytet Warszawski Egipt

Grupa Wyszehradzka będzie współpracować z Izraelem

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Izrael utworzą wspólną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem – oznajmił premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu premierów V4 z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie. W Świecie w Południe rozmowa z Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Beata Szydło Izrael Egipt Bliski Wschód uchodźcy imigranci w Europie Viktor Orban