Polskie Radio
Section05
Elżbieta Rafalska

Spór o pracowników delegowanych. „To walka o głosy i pracę”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udaje się do Paryża na rozmowy w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Planowane jest spotkanie minister z jej francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Premier Beata Szydło powiedziała, że polski rząd liczy na kompromis. O forsowanej przez Francję dyrektywie mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), Marek Zuber (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Beata Szydło Unia Europejska Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska Francja

"Polityka społeczna dla dobra całej społeczności”

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O działaniach MRPiPS w audycji Gorący Temat mówił Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  senior emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska wiek emerytalny w Polsce

500 plus dla emerytów. Komentarze ekspertów

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O planach Ministerstwa Rodziny rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Cezary Mech (ekonomista), Kazimierz Krupa (komentator ekonomiczny), dr Maciej Bukowski (WiseEuropa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska

"500+" bez przerwy? Ostatni dzień na złożenie wniosku

Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres składania wniosków o przyznanie "500+" - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Natomiast złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczeń. Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska Rodzina 500+ program 500+ Ministerstwo Rodziny

MRPiPS o pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła o stałej pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice, między innymi, w formie środków pieniężnych, dostaw żywności i usług opiekuńczych. Tydzień temu nad Polską przeszły silne burze i nawałnice, które spowodowały największe zniszczenia w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim. 6 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska burze pogoda

Pieniędzmi z 500 plus Polacy finansują edukację dzieci

Polacy środki z programu 500 plus najczęściej wydają na żywność, ubrania, dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci, a także inne opłaty, związane z przedszkolem lub szkołą. Tak wynika z badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance”, zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W Debacie Poranka komentarz publicystów: Katarzyny Kozłowskiej, Jakuba Jałowiczora i Marka Króla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 program 500+ Elżbieta Rafalska Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Minister wezwana do pilnej odpowiedzi na zarzuty KE

Premier Beata Szydło zapoznała się z listem Komisji Europejskiej odnoszącym się do powrotu w Polsce do poprzedniego wieku emerytalnego. Szefowa rządu zobowiązała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską do pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  wiek emerytalny w Polsce Komisja Europejska Elżbieta Rafalska Beata Szydło polityka POLSKA