Polskie Radio
Section05
Filipiny

Kolejna baza dżihadystów na Filipinach

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zakładają nową bazę kalifatu na filipińskiej wyspie Mindanao. Czy kontrowersyjny  i słynący z brutalnych metod sprawowania władzy prezydent Rodrige Duterte rzeczywiście chce rozprawić z islamistami, czy pod pretekstem walki z nimi umocnić swój reżim? W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Sergiusz Prokurat z Centrum Studiów Polska Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filipiny terroryzm

Indonezja i Filipiny na celowniku ISIS

Zwierzchnik armii indonezyjskiej poinformował, że kraj ten jest pokryty siatką ukrytych, uśpionych komórek fanatyków. Natomiast na południu Filipin armia toczy regularną wojnę z islamistami, którym udało się opanować część jednego z największych miast w tym regionie kraju. Do walki dołączyli także żołnierze USA. O sytuacji w tym regionie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Filipiny Indonezja Państwo Islamskie terroryzm

Chińskie roszczenia na Morzu Południowochińskim

Od środy w Manili trwa 30. szczyt wspólnoty ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), która w 2017 r. obchodzi 50-lecie powstania. Spotkania zakończą się w sobotę. Były szef MSZ Filipin Albert del Rosario zaapelował do członków ASEAN, by ubiegłoroczny wyrok w sprawie chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim stał się podstawą dalszych działań wspólnoty. O sytuacji w tym regionie Azji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ASEAN Azja Wschodnia Filipiny