Polskie Radio
Section05
Finlandia

Finlandia – wzór obrony terytorialnej

Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia Finlandia Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko Rosja Zapad 2017 Litwa Łotwa Estonia Białoruś manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Finlandia

"Wywoływanie niepokoju jednym z celów ćwiczeń Zapad"

Sztab generalny fińskiej armii nie zgodził się na wpłynięcie do portu w Mariehamn na Wyspach Alandzkich rosyjskiego żaglowca szkoleniowego Kruzensztern. Nie podano przyczyn odmownej decyzji. Eksperci są zdania, że w przypadku konfliktu w regionie, wyspy mogą zostać przez Rosję zajęte i wykorzystane do działań dywersyjnych. O fińskiej reakcji na rosyjski żaglowiec mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Finlandia Zapad 2017 manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe

Gorąca Planeta: mniej migrantów przybywa do Włoch

Znacznie spadła liczba migrantów przybywających do Włoch – informowała w ostatnich dniach „Corriere della Sera”. W sierpniu przypłynęło ich 2,8 tysiąca, podczas gdy w tym samym okresie przed rokiem było to ponad 10 tysięcy. To spadek o 72 procent. – Nie można mówić o przełomie – komentował jednak w Gorącej Planecie Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy migracja emigracja terroryzm Londyn Finlandia