Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

"W Niemczech mamy raczej sprzymierzeńca niż wroga"

W piątek po raz pierwszy przyjechał do Polski nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas wizyty padły słowa o dobrych wzajemnych relacjach, ale takich, w których jeszcze wiele jest do poprawienia. O relacjach polsko-niemieckich rozmawiali w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor (Gazeta Polska) i Michał Wróblewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce. Komentarze

Sposoby na zażegnanie kryzysów w Europie i rola głów państw w ich rozwiązaniu - między innymi tych kwestii dotyczyła rozmowa prezydentów Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu obu przywódców, że zarówno Polska jak i Niemcy nie mają wątpliwości, iż Europa potrzebuje dobrej współpracy. Polsko-niemieckie relacje komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Godlewski z Uniwersytetu SWPS i Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Jakie znaczenie ma spór wokół imigrantów w Europie?

- Gra się toczy przede wszystkim o to, czy kraje najsilniejsze w Europie mogą narzucić swoją wolę w sprawie absolutnie kluczowej krajom słabszym. I dlatego uważam, że opór rządu i prezydenta w tej sprawie jest absolutnie słuszny. Jeżeli raz na to pozwolimy w ważnej sprawie to potem już nie powstrzymamy podobnych praktyk - mówił w radiowej Trójce Łukasz Warzecha, publicysta "Do Rzeczy". - Wspieram tutaj papieża Franciszka i polski episkopat, który mówi, że trzeba nieść pomoc, także w Polsce - stwierdził Wiesław Dębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Warzecha Wiesław Dębski Łukasz Karusta Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda imigranci w Europie

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką składają w piątek wizytę w Polsce. Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie niemiecki prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się też z premier Beatą Szydło. Obie pary prezydenckie wezmą również udział w Warszawskich Targach Książki. O wizycie i relacjach polsko-niemieckich mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika W Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda prezydent dyplomacja

NASZ WYWIAD Efekt Schulza, nowy prezydent i sondażowa burza w Niemczech

W Niemczech do gry weszli nowy prezydent, nowy szef MSZ, nowy kandydat na kanclerza. W sondażach burza. Czy szykuje się zmiana kanclerza? Czego można spodziewać się po tych politykach? I czy wybory przyniosą nam niespodziankę, przyniosą odmienione Niemcy? Serię niespodziewanych zdarzeń w niemieckiej polityce objaśniał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Martin Schulz Frank-Walter Steinmeier Ośrodek Studiów Wschodnich NASZ WYWIAD SPD Europa wybiera - wywiady

Niemcy: Jakim prezydentem będzie Frank-Walter Steinmeier?

- Jeśli prezydent Niemiec chce zostawić po sobie ślad, to wymaga to od niego większych niż od "zwykłego polityka" kwalifikacji i umiejętności – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Madajczyk (Instytut Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Czy prezydent Frank-Walter Steinmeier ma szansę pójść w ślady Richarda von Weizsäckera czy Romana Herzoga i odciśnie piętno na niemieckiej polityce? O tym w  audycji Gorąca Planeta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Frank-Walter Steinmeier Donald Trump USA Rosja Łukasz Pawłowski Maria Pomianowska Ernest Zozuń

"Prezydent w Niemczech to czysto reprezentacyjna pozycja"

Steinmeier jest byłym szefem niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polityk wygrał głosowanie w Zgromadzeniu Federalnym już w pierwszej turze, dzięki 931 z 1253 głosów elektorów. O nowym prezydencie Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Łada, kierowniczka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych oraz prof. Bogdan Musiał, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory prezydenckie Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck