Polskie Radio
Section05
Frank-Walter Steinmeier

"Niemcy mają dziś poczucie, że są ofiarami wojny"

W czwartek prezydent Andrzej Duda miał poruszyć z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem kwestię reparacji wojennych. Krzysztof Szczerski, w rozmowie z dziennikarzami, podkreślił, że sprawa obejmuje dwa aspekty - moralny i prawno-polityczny. O reparacjach wojennych mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

Reparacje tematem spotkania prezydentów Polski i Niemiec

- Andrzej Duda w czasie czwartkowej rozmowy przedstawi zapewne prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi stan spraw w Polsce w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział w Valletcie szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. W opinii Biura Analiz Sejmowych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Temat reparacji komentował w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier

"W Niemczech mamy raczej sprzymierzeńca niż wroga"

W piątek po raz pierwszy przyjechał do Polski nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas wizyty padły słowa o dobrych wzajemnych relacjach, ale takich, w których jeszcze wiele jest do poprawienia. O relacjach polsko-niemieckich rozmawiali w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor (Gazeta Polska) i Michał Wróblewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce. Komentarze

Sposoby na zażegnanie kryzysów w Europie i rola głów państw w ich rozwiązaniu - między innymi tych kwestii dotyczyła rozmowa prezydentów Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu obu przywódców, że zarówno Polska jak i Niemcy nie mają wątpliwości, iż Europa potrzebuje dobrej współpracy. Polsko-niemieckie relacje komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Godlewski z Uniwersytetu SWPS i Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Jakie znaczenie ma spór wokół imigrantów w Europie?

- Gra się toczy przede wszystkim o to, czy kraje najsilniejsze w Europie mogą narzucić swoją wolę w sprawie absolutnie kluczowej krajom słabszym. I dlatego uważam, że opór rządu i prezydenta w tej sprawie jest absolutnie słuszny. Jeżeli raz na to pozwolimy w ważnej sprawie to potem już nie powstrzymamy podobnych praktyk - mówił w radiowej Trójce Łukasz Warzecha, publicysta "Do Rzeczy". - Wspieram tutaj papieża Franciszka i polski episkopat, który mówi, że trzeba nieść pomoc, także w Polsce - stwierdził Wiesław Dębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Warzecha Wiesław Dębski Łukasz Karusta Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda imigranci w Europie

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką składają w piątek wizytę w Polsce. Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie niemiecki prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się też z premier Beatą Szydło. Obie pary prezydenckie wezmą również udział w Warszawskich Targach Książki. O wizycie i relacjach polsko-niemieckich mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika W Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda prezydent dyplomacja