Polskie Radio
Section05
Gruzja

Witold Waszczykowski: cieszę się, że Tusk wreszcie dojrzał

W środę w Brukseli w czasie spotkania z liderami krajów Grupy Wyszehradzkiej Donald Tusk mówił, że nie widzi przyszłości dla projektu relokacji uchodźców w państwach UE. Podkreślał, że należy szukać porozumienia, które nie będzie separowało Polski i innych krajów V4 od reszty Europy. - Lepiej późno niż wcale - komentuje szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski ŚWIAT Gruzja Donald Tusk

Szef MSZ w Gruzji. Rozmowy o Partnerstwie Wschodnim

Szef polskiej dyplomacji będzie w czwartek w Gruzji. W stolicy tego kraju Tbilisi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotka się z władzami kraju i złoży hołd byłemu polskiemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W #PR24 relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Witold Waszczykowski Partnerstwo Wschodnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wojciech Cegielski Kaukaz Azerbejdżan Unia Europejska Rosja

Przemówienie prezydenta w ONZ. "Ważne wątki bezpieczeństwa"

„Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta Dudy komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego” i amerykanista Artur Wróblewski z uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda ONZ USA Ukraina Rosja prezydent Gruzja bezpieczeństwo

Saakaszwili: wracam na Ukrainę, nie boję się spisku

10 września były prezydent Micheil Saakaszwili zamierza przekroczyć granicę Ukrainy, mimo zapewnień służby granicznej, że nie zostanie wpuszczony - informował o tym na konferencji w Warszawie. Pod koniec lipca został pozbawiony przez prezydenta Petra Poroszenkę ukraińskiego obywatelstwa. Saakaszwili mówił, że straszy się go aresztem i deportacją do Gruzji. Chce wjechać na Ukrainę o godzinie 14 w niedzielę na przejściu Korczowa-Krakowiec.
Zobacz więcej na temat:  Micheil Saakaszwili Gruzja Ukraina Rosja Petro Poroszenko Kijów ŚWIAT

"Rosję niepokoją pomysły rozszerzenia NATO"

- Rosja nie jest silnym krajem. Jeżeli nie doszło do wojny pod koniec komunizmu i zwyciężył wówczas rozsądek to sądzę, że tym bardziej teraz do tego nie dojdzie – powiedziała, pytana o manewry Zapad 2017, socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Odniosła się także do kwestii przyjmowania uchodźców przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie Zapad 2017 Rosja NATO Gruzja POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz Andrzej Duda prezydent uchodźcy