Polskie Radio
Section05
HISTORIA

"Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia PRL komunizm ludzie

Fundacja "Łączka". Zachować pamięć o bohaterach

– Naszym głównym celem jest upamiętnienie ludzi, którzy tworzyli historię naszego kraju, a często najpiękniejsze lata życia spędzili w ubeckich katowniach – powiedziała Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji "Łączka". W audycji "Kulisy Spraw" rozmowa o idei i zakresie działań organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łączka historia Polski HISTORIA historia PRL komunizm Żołnierze Wyklęci fakty opinie ciekawostki

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Kresy Karpaty Legiony Polskie I wojna światowa Ukraina HISTORIA

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Polskie Radio powroty z niepamięci komunizm Armia Krajowa II wojna światowa

Muzeum Powstania Warszawskiego dobrym pomysłem na ferie

W niektórych województwach ferie zimowe się kończą, w niektórych trwają, a jeszcze w innych dopiero się rozpoczynają. Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu przez tych, którzy nie wyjeżdżają na zimowisko jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski HISTORIA edukacja Sława Bieńczycka Agnieszka Ciecierska STYL ŻYCIA ciekawostki

TYLKO U NAS Jak amerykańska Polonia i polski rząd emigracyjny pomagali Żydom podczas II wojny światowej

Kilkaset ton żywności i odzieży oraz szczepionki - taka pomoc od Rady Polonii Amerykańskiej oraz kilku amerykańskich organizacji żydowskich trafiła do okupowanej Polski w ciągu niecałego roku. Była warta ponad milion dolarów. Koordynacją akcji pomocowych zajął się konsul generalny RP w Nowym Jorku Sylwin Strakacz.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa TYLKO U NAS HISTORIA

Sporty zimowe w przedwojennej i okupowanej Warszawie

W "Magazynie Sportowym" rozmowa z Agnieszką Cubałą, historykiem sportu, która opowiedziała słuchaczom o dyscyplinach w sportach zimowych uprawianych w przedwojennej i okupowanej Warszawie. – Zimowe odmiany sportu były w polskiej stolicy niezwykle popularne – powiedziała w rozmowie z Michałem Olszańskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Warszawa sporty zimowe II wojna światowa fakty opinie ciekawostki

Skąd się wziął Stanisław Moniuszko?

- Cały problem polega tym, że właściwie nie ma pamiątek po Moniuszce. Owszem są rękopisy jego nut, ale w archiwum z rzeczy materialnych są tylko: tomiki poezji Mickiewicza i Jana Prusinowskiego oraz album panieński Aleksandry. Zdajmy sobie sprawę, że nie ma w Polsce muzeum Moniuszki, bo co można by było tam wystawić - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA HISTORIA muzyka klasyczna Piotr Matwiejczuk