Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Nie tylko Bitwa o Anglię. II wojna światowa w powietrzu

Tuż przed wybuchem wojny polskie lotnictwo wojskowe dysponowało sprzętem znacznie ustępującym jakością i osiągami sprzętowi niemieckiemu, poza samolotami bombowymi PZL-37 Łoś, które należały wówczas do najlepszych w świecie. - Upraszczanie, że wystarczyło kupić więcej samolotów, by wygrać wojnę obronną 1939 roku jest mocno niesprawiedliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa lotnictwo HISTORIA kampania wrześniowa Bitwa o Anglię fakty opinie ciekawostki Fakty wydarzenia opinie

Płk Edmund Baranowski ps. Jur: pierwsze dni dawały nadzieję na zwycięstwo

Edmund Baranowski urodził się na warszawskiej Woli w 1925 roku. Z tą dzielnicą był związany przez pierwsze dwadzieścia lat swojego życia. Tam też uczył się i pracował, i tam podjął swoje pierwsze walki powstańcze. - W tamtym okresie wzorem dla młodych byli ci, którzy zasłużyli się w walkach o niepodległość. Moja mama wiedziała, że działam w konspiracji, ale nie przeszkadzała mi i nie zadawała pytań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 uczestnik Powstania Warszawskiego, były wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych: "Jesteśmy na półmetku prac"

W Warszawie trwa konferencja poświęcona "Sprawie odszkodowań za II wojnę światową i stosunkach polsko-niemieckich". To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą także naukowcy z Niemiec. Podczas konferencji omawiana jest między innymi sprawa polityki Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zadośćuczynienia za straty z okresu wojny i okupacji niemieckiej, a na jej tle - polityka władz RFN wobec Polski w tym zakresie. Gościem Polskiego Radia 24 był Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy