Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Niemcy wikłali innych w zbrodnie, które popełniali

Dwa dni temu ukazała się książka prof. Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Wnioski autora są takie, że Żydzi, którzy uratowali się z Zagłady, przeżyli getta i się ukrywali, trafili w ręce Polaków, którzy albo wydawali ich Niemcom, albo mordowali na dużą skalę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi II wojna światowa Warszawa Londyn rząd londyński Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Ravensbrück: uroczystości z udziałem byłych więźniarek obozu

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück II wojna światowa Niemcy

"Polska nie zrzekła się odszkodowań ws. II wojny światowej"

Szef zespołu parlamentarnego ds. reparacji, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że polskie władze będą nadal prowadzić działania w celu oszacowania strat Polski w związku z II wojną światową. Podkreślił, że Polska nie zrzekła się prawa do odszkodowań za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne Sygnały Dnia Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa niepełnosprawni

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk getto warszawskie KULTURA II wojna światowa pisarze i poeci Żydzi kabaret Warszawa