Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne"

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki IPN Łukasz Jasina historia Polski Holokaust II wojna światowa

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek historia Polski Zofia Kossak II wojna światowa POLSKA

Świadek Holokaustu, ocalona przez Polaków. Wspomnienia

– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Niemcy Świadkowie Holokaustu

Akcja "German Death Camps" przenosi się do USA

Mobilne autobusowe muzeum ma przypomnieć Amerykanom o niemieckich obozach koncentracyjnych i bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej. To pomysł grupy osób, które w ubiegłym roku przeprowadziły akcję "German Death Camps", jeżdżąc z banerem o takiej treści po krajach Europy Zachodniej.  W Polskim Radiu 24 rozmowa Karola Darmorosa z Kamilem Rybikowskim, jednym z organizatorów akcji.
Zobacz więcej na temat:  USA historia Polski II wojna światowa