Polskie Radio
Section05
IPN

"Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

- Z dniem 1 sierpnia 2020 r. ma ulec przedawnieniu ściganie za zbrodnie komunistyczne za wyjątkiem zabójstw. Jestem zdumiony i przerażony, że w tej sprawie jest cisza - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inny opozycjonista z tego okresu, Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN PRL historia Polski Andrzej Rozpłochowski komunizm Tadeusz Płużański

TVP.Info: pieniądze stołecznego ratusza trafiają do osoby wykonującej polecenia komunistycznych służb

Z początkiem maja, po 14 latach, wznowiono śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazowego ruchu Światło-Życie. Czynności w tej sprawie prowadzi prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Jak informuje TVP.Info, stowarzyszenie prowadzone przez współpracownika bezpieki inwigilującego ks. Blachnickiego, współpracuje z władzami Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Franciszek Blachnicki Rafał Trzaskowski

Prezes IPN o św. Janie Pawle II: na dzieje Polski patrzył jak na coś, co go ukształtowało

- Jan Paweł II wiedział, czemu Polska zawdzięcza swoje istnienie, że od tysiąca lat była częścią cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej. Na te 1000 lat dziejów Polski patrzył jak na coś, co go ukształtowało. Był temu wdzięczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Jan Paweł II IPN Jarosław Szarek Magdalena Ogórek

Niemiecki raport dot. zbrodni katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Pełny raport NSDAP z 1943 roku - zawierający szczegółową dokumentację powstałą po ekshumacjach ofiar NKWD w Lesie Katyńskim - ukazał się po raz pierwszy w Polsce. IPN ocenia, że materiał ten słusznie traktuje się z nieufnością, jednak dotyczy on szerokich badań na miejscu zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA fakty opinie ciekawostki IPN Instytut Pamięci Narodowej III Rzesza II wojna światowa Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie historia Polski Katyń

Wiceprezes IPN o incydencie w Twerze: Rosja chce narzucić światu swoją narrację o wojnie

W rosyjskim Twerze usunięto tablice upamiętniające pomordowanych polskich policjantów. - Działania, które mają na celu wybielenie Rosji sowieckiej i jej spuścizny, nabierają na sile - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski Zbrodnia Katyńska Katyń Rosja ŚWIAT Europa II wojna światowa

Twórca Ruchu Światło-Życie otruty? IPN na nowo podjął śledztwo ws. śmierci ks. Blachnickiego

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa księdza Franciszka Blachnickiego. Śledztwo zostało umorzone 6 lipca 2006 roku, a - jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - decyzja o jego podjęciu na nowo ma związek z weryfikacją istotnych danych, które nie były znane w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Franciszek Blachnicki IPN Instytut Pamięci Narodowej

IPN oddaje cześć obrońcom Krzyża Nowohuckiego. Powstaje film o wydarzeniach

60 lat temu mieszkańcy Nowej Huty stanęli w obronie krzyża, który władze państwowe nakazały usunąć, gdy cofnęły zgodę na budowę kościoła w tej dzielnicy. Przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie powstaje film dokumentalny o wydarzeniach, które przeszły do historii jako obrona Krzyża Nowohuckiego. Poszukiwani są bohaterowie i świadkowie tamtych dni oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Huta historia Polski IPN