Polskie Radio
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

Uczelnie medyczne pomogą przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę z sześcioma uczelniami medycznymi w zakresie identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Podpisane w Warszawie porozumienie ma przyczynić się do szybszej identyfikacji podejmowanych przez IPN szczątków np. ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich oraz pomordowanych na Kresach. O umowie mówiła w audycji Północ-Południe Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Instytut Pamięci Narodowej totalitaryzm

"Piłkarze nie byli skorzy do donoszenia na kolegów"

Werbowanie współpracowników, niszczenie karier, szpiegowanie, donosicielstwo, korupcja. Historia polskiego futbolu okresu PRL to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe. Grzegorz Majchrzak w książce „Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale” przedstawia mroczne kulisy działań komunistycznej bezpieki w świecie rodzimej piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Majchrzak PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej

Machina propagandowa III Rzeszy. Gdańsk symbolem

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy 1 września Adolf Hitler Instytut Pamięci Narodowej

Postępowanie karne IPN ws. fałszywych zeznań Lecha Wałęsy

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Postępowanie dotyczy złożenia przez Lecha Wałęsę nieprawdziwych zeznań, mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym dotyczącym dokumentów z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek" znalezionej w domu Czesława Kiszczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej Lech Wałęsa

Poseł PiS o sprawie Wałęsy: przyjemne zaskoczenie

– Nikt w państwie prawa nie stoi ponad prawem, nie ma świętych krów – mówił w Rozmowie PR24 Marcin Horała. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniósł się do informacji o tym, że Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW "Bolka". Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował m.in. autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa IPN Instytut Pamięci Narodowej

Litwa: odnaleziono szczątki żołnierzy AK

Edward Buczek "Grzybek" oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła "Bartek" i Stanisław Masiuk "Mróz" to żołnierze Armii Krajowej, których szczątki pracownicy IPN odnaleźli podczas ostatnich prac na Litwie. Ostateczne ustalenie tożsamości "Bartka" i "Mroza" wymaga badań DNA. W magazynie "Polacy w Świecie" podsumowanie prowadzonych przez trzy tygodnie poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Armia Krajowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Litwa