Polskie Radio
Section05
Iran

Iran i Rosja krytykują atak rakietowy USA na Syrię

Prezydenci Rosji i Iranu – Władimir Putin i Hasan Rouhani – potępili w rozmowie telefonicznej „agresywne działania USA przeciwko Syrii”. Uznali, że piątkowy atak rakietowy na syryjska bazę wojskową stanowi złamanie prawa międzynarodowego. W magazynie „Świat w powiększeniu” komentarze dotyczące reakcji poszczególnych państw na decyzję Donalda Trumpa o ostrzale terytorium Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria Donald Trump Władimir Putin USA Adam Balcer Marek Wałkuski Maciej Jastrzębski Baszar al-Assad Iran broń chemiczna

Spotkanie prezydentów Iran i Rosji. Nowy porządek na Bliskim Wschodzie?

Prezydenci Rosji i Iranu, Władimir Putin i Hasan Rowhani, zapowiedzieli we wtorek w Moskwie dalszą współpracę obu krajów „w walce z terroryzmem międzynarodowym” i wzmocnienie dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym w energetyce. Natomiast  w Kirkuku na północy Iraku lokalne władze uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji. O sytuacji na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga, publicysta międzynarodowy Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Iran Rosja POLSKA

Nowy dekret imigracyjny w USA podpisany. Znowu protesty

Nowy dekret imigracyjny utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów, zamieszkanych przez większość muzułmańską; Iranu, Somalii, Sudan, Jemenu, Syrii i Libii. Osoby pochodzące z tych państw, posiadające zieloną kartę, są zwolnione z nowych rozporządzeń. Irak został wykluczony z tej listy ze względu na ścisłą współpracę z USA w sprawie lustracji swoich obywateli starających się o amerykańskie wizy.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump uchodźcy Rex Tillerson Irak terroryzm Państwo Islamskie FBI Jan Pachlowski Iran Somalia Sudan Jemen Syria Libia