Polskie Radio
Section05
Islandia

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby Islandia KULTURA SZTUKA Piotr Firan Justyna Tylczyńska artysta

Nowy rząd na Islandii

Partie Niepodległości, Reforma oraz Jasna Przyszłość stworzą nowy rząd na Islandii. Oznacza to zakończenie politycznego impasu po październikowych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, gdy poszczególnym partiom nie udawało się zawiązać koalicji. O zmianach na islandzkiej scenie politycznej mówiła w audycji „Świat w powiększeniu” Anna Patrycja Czepiel, analityk Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Islandia Michał Strzałkowski Unia Europejska

"Islandczycy potrafią się śmiać sami z siebie"

Z czego są dumni Islandczycy? Dlaczego politycy na Islandii mają wiele wspólnego z komikami? Po co nazywać syna Lodowiec? Między innymi o tym mówił audycji Kultura nie całkiem osobista Hubert Klimko-Dobrzaniecki, pisarz, który spędził na Islandii wiele lat, a jego najnowsza książka to "Zostawić Islandię". W programie też rozmowa o dawnych zwyczajach karnawałowych z Jackiem Hałasem – tancerzem i propagatorem kultury tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Islandia Magda Mikołajczuk Reykjavik