Polskie Radio
Section05
Izrael

Archeolodzy na tropie miejsca zamieszkania św. Piotra

Archeologowie przypuszczają, że trafili na trop miejsca, gdzie urodził się lub zamieszkiwał święty Piotr apostoł. Prowadzący wspólne badania izraelscy i amerykańscy naukowcy sądzą, że miejsce odkryte przez nich nad brzegiem jeziora Galilejskiego mogło być wspomnianym w Ewangelii miejscem bytowania świętego i dwóch innych apostołów: Andrzeja i Filipa. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael aktualności katolickie

"Sport powinien być wolny od ksenofobicznych zachowań"

Centrum Szymona Wiesenthala zaapelowało do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) o ukaranie Legii Warszawa za środową napaść pod Płońskiem kibiców na zawodników klubu Hapoel Petah Tikva z Izraela. W liście do prezydenta UEFA, dyrektor ds. relacji międzynarodowych dr Shimon Samuels skrytykował atak, podkreślając, że incydent jest "wyraźnym naruszeniem dziesiątej z jedenastu wartości UEFA: szacunku". Legia w wydanym oświadczeniu odrzuca zarzuty, że to jej kibice uczestniczyli w zajściu. O zdarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa uefa Piłka nożna antysemityzm Izrael przestępczość

Rośnie napięcie w Izraelu. Kamery na Wzgórzu Świątynnym

Izrael zainstalował kamery przemysłowe przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. To kolejne środki bezpieczeństwa, które wprowadzono w świętym dla muzułmanów i Żydów miejscu. Wprowadzenie poprzednich wywołało protesty, a sytuacja w Jerozolimie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Palestyna Wojciech Cegielski Bliski Wschód