Polskie Radio
Section05
Izrael

Marzec '68 a konflikt polsko-izraelski

– Obecna atmosfera nie sprzyja wspólnej refleksji, a budzeniu demonów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL. Tymczasem dziś, w kontekście izraelsko-polskiego konfliktu na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są napięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Izrael Dziady Kazimierz Dejmek

Wiceszef MSZ: problem z Ukrainą mamy od dawna

- Kolejne spotkanie polskiego zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem jest raczej kwestią tygodni, niż miesięcy - powiedział w radiowych "Sygnałach dnia" wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jak dodał, tematy spotkań nie muszą ograniczać się do noweli ustawy o IPN. Cichocki odniósł się też do słów szefa ukraińskiej dyplomacji o tym, że na eskalacji sporów nie zyska ani Polska, ani Ukraina, a jedynie Rosja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Bartosz Cichocki Izrael Ukraina

Izrael: Jair Lapid wzywa do wstrzymania negocjacji z Polską

Szef opozycyjnej partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jair Lapid wezwał w sobotę premiera Izraela Benjamina Netanjahu do "natychmiastowego zaprzestania negocjacji z Polską oraz odwołania izraelskiego ambasadora" z Warszawy - podał dziennik "The Jerusalem Post". O relacjach między Polską a Izraelem mówili w audycji Gorący Temat politolog prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Izrael IPN Tel Awiw Holokaust

Antoni Macierewicz o zarzutach dotyczących wydatków w MON

– To interesujący obraz absurdu medialnego wynikającego z niesolidności, nieznania się na faktach – w ten sposób Antoni Macierewicz komentował w Cafe Armii na antenie Polskiego Radia 24 zarzuty dotyczące wydatków w MON i armii w czasie, kiedy kierował on resortem obrony.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci IPN Izrael POLSKA

Pierwszy pozew na podstawie nowelizacji ustawy o IPN

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN. – Domagamy się przeproszenia za naruszenie dobrego imienia narodu polskiego – powiedziała w audycji „Północ-Południe” Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Małgorzata Gersdorf Stanisław Piotrowicz IPN Reduta Dobrego Imienia Izrael Niemcy Berlin III Rzesza Adolf Hitler

“Those Poles should be appreciated who rescued Jews and were not afraid of neighbours’ denunciation”

“Those Poles should be appreciated who rescued Jews and were not afraid of neighbours’ denunciation,” said Joanna Sobolewska-Pyz on Polish Radio 24. President of the Association the Children of the Holocaust Association in Poland was rescued by a Polish marriage from the extermination of Jews lead by German. During the broadcast she told about her story, but also about gratitude for rescuing her life.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Holokaust Świadkowie Holokaustu

Jak wyjść z kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich? Komentarze polityków

Uchwalona przez polski parlament nowelizacja ustawy o IPN wywołała wiele protestów na arenie międzynarodowej. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca br. Tego samego dnia doszło w Jerozolimie do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. O stosunkach polsko-izraelskich i szansach na wyjście z kryzysu w relacjach międzypaństwowych rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael stosunki polsko-żydowskie IPN marzec 1968 Beata Michniewicz Stanisław Tyszka Paweł Rabiej Ryszard Czarnecki Krzysztof Szczerski Jarosław Kalinowski Rafał Grupiński

Po rozmowach w Izraelu. "Zakończyliśmy w niezłej atmosferze"

Rządowy zespół ds. relacji polsko-izraelskich zakończył wizytę w Izraelu. – Pytano o różne kwestie, a najdłuższe były debaty na temat rozumienia tego prawa, które zostało przyjęte. Były też sprawy historyczne, a państwo z instytutu Jad Waszem wyrażali swoje zaniepokojenie wobec tego, co się w Polsce dzieje – powiedział dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej, członek zespółu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Holokaust Prawo i Sprawiedliwość Izrael

Wiceminister B. Cichocki po wizycie w Izraelu: rozpoczęliśmy dialog

- Zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny; mam nadzieję, że zakończyliśmy „emocjonalne, wzajemne oskarżenia” - powiedział w piątek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Zaznaczył, że ustawa o IPN działa, ale zostanie doprecyzowana. O spotkaniu polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem mówili w audycji Debata Dnia Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael historia Polski IPN II wojna światowa Bartosz Cichocki

Małgorzata Wypych: najważniejsze, że siadamy do stołu

- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc stosunki polsko-żydowskie Izrael Parlament Europejski Jerzy Jachowicz Holokaust IPN