Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

"Podróż Emmanuela Macrona po Europie była hipokryzją"

Popularność prezydenta Francji spadła w sierpniu do rekordowo niskiego poziomu – wynika z sondażu Ifop przeprowadzonego dla czasopisma "Journal du Dimanche". Obecnie zadowolonych z niego jest zaledwie 40 proc. Francuzów a niezadowolonych 57 proc. O sytuacji we Francji w audycji Świat w Powiększeniu mówił publicysta Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Europa Unia Europejska Węgry transport sondaż Niemcy Jarosław Guzy

"Chiny są i będą gigantem w sferze militarnej"

 „Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki” - poinformowała agencja prasowa Xinhua. Jak twierdzą Chińczycy, baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Amerykanów, chińska baza odzwierciedla i rozszerza i tak rosnące wpływy Chin, które zwiększają zakres swoich sił zbrojnych. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny siły zbrojne Afryka dżibuti Bliski Wschód Jarosław Guzy USA komunizm wojsko

"Bezpieczeństwo Europy zależy tylko i wyłącznie od USA"

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy zwiększającej liczebność sił zbrojnych i wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB do roku 2030 – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. – Wzmacnianie własnego potencjału obronnego warunkuje dobrą współpracę z sojusznikami z NATO, zwłaszcza z USA – komentował w Gorącym Temacie Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojsko pkb budżet Polski NATO USA Rosja rząd Beaty Szydło Jarosław Guzy

Wybory w Wielkiej Brytanii. Apel o ustąpienie premier May

Według zaktualizowanych sondaży powyborczych w Wielkiej Brytanii, konserwatyści premier Theresy May powinni zdobyć 322 miejsc w parlamencie. To o osiem więcej niż w pierwszej prognozie, jaka pojawiła się zaraz po zamknięciu o 23.00 czasu obowiązującego w Polsce lokali wyborczych. W ten sposób konserwatyści zbliżają się nieco do większości wymaganej do rządzenia samodzielnie- wynosi ona 326 mandatów. O sondażowych wynikach wyborów mówili w specjalnym wieczorze wyborczym w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, prawnik dr. Stephen Terret, Agata Gostyńska z Centre for European Reform i europeista Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Brexit Jarosław Guzy

Podsumowanie Dnia: 100 dni Donalda Trumpa

100 dni od objęcia urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa, a także szczyt przywódców państw unijnych, na którym przyjęto wytyczne w sprawie negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Wielka Brytania Brexit Unia Europejska Jarosław Guzy

"Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską"

W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Jastrzębski Grzegorz Ślubowski Katyń katastrofa w Smoleńsku Więcej świata Rosja Jarosław Guzy