Polskie Radio
Section05
Jasna Góra

Pierwsza Dama wspiera Amazonki w walce z rakiem piersi

Blisko 10 tysięcy kobiet po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowało dziś na Jasną Górę. Podczas jubileuszowej, dwudziestej Ogólnopolskiej Pielgrzymki, kobiety przede wszystkim dziękowały za życie i modliły się o zdrowie na kolejne lata. Kobiety wzięły dziś udział we mszy świętej, pod przewodnictwem biskupa seniora Antoniego Długosza z Częstochowy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Częstochowa Jasna Góra kobieta choroba rak piersi Agata Kornhauser-Duda

Rusza pielgrzymka szkół, których patronem jest Jan Paweł II

Nawet 20 tysięcy uczniów, studentów, nauczycieli i dyrektorów z kilkuset szkół imienia Jana Pawła II może spotkać się dziś na Jasnej Górze. Wieczorem w częstochowskim sanktuarium rozpocznie się 17 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II. Dwudniowe spotkanie jest przygotowaniem do obchodzonego w niedzielę Dnia Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra aktualności katolickie wiara Kościół POLSKA

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. Prymas Polski wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra katolicyzm religia

Zadośćuczynienie i wdzięczność: Po co pielgrzymujemy?

- Pielgrzymka była w pewien sposób drogą ucieczki, z której korzystały osoby, będące na bakier z prawem. Prawo chroniło bowiem pielgrzymów. Pielgrzymującej osobie nie można było nic zrobić, nie można było jej ukarać. Pielgrzym był objęty swoistym immunitetem – mówiła w audycji Czas na Naukę Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Odniosła się w ten sposób do zjawiska pielgrzymowania.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa