Polskie Radio
Section05
Jean-Claude Juncker

Wiceszef MSZ: równowaga interesów w UE jest zaburzona

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział Polskiemu Radiu, że polski rząd widzi zaburzenia równowagi interesów między poszczególnymi częściami UE. Dlatego - jak wyjaśnił minister - premierzy Grupy Wyszehradzkiej chcą podczas wieczornego spotkania w Brukseli z szefem KE Jean-Claudem Junckerem przedstawić swój "sposób czytania" obecnej sytuacji politycznej w Unii.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Konrad Szymański Unia Europejska Jean-Claude Juncker

Będą wyższe podatki dla firm internetowych spoza UE?

Unia Europejska zaproponuje w przyszłym roku wyższe podatki dla firm internetowych spoza Wspólnoty. Chodzi o to, aby firmy z Unii i spoza niej były obciążone w równym stopniu i tym samym zwiększyła się konkurencyjność przedsiębiorstw ze Starego Kontynentu. Takie deklaracje padły na zakończenie zorganizowanego w Estonii szczytu cyfrowego. Wzięli w nim udział przywódcy 28 krajów Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia Europa Jean-Claude Juncker Unia Europejska cyfryzacja tallin

"Relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Claude Juncker Donald Tusk Rada Europejska Komisja Europejska Unia Europejska

"Likwidacja stanowiska szefa RE niczego nie wnosi"

Doroczne przemówienie szefa KE o stanie UE, wygłoszone w środę w Strasburgu, było okazją do zaprezentowania programu zmian, które mają być przeprowadzone do końca obecnej kadencji Komisji i europarlamentu. Jego najważniejsze punkty to: propozycja połączenia stanowisk szefa Komisji i Rady Europejskiej, utworzenia stanowiska ministra gospodarki strefy euro, unijnego urzędu nadzoru rynku pracy czy wezwanie do szybkiego przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. O wystąpieniu Junckera w Podsumowaniu Tygodnia mówili Adam Buła (Polska The Times) i Paweł Ozdoba (publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean-Claude Juncker

"Juncker rozgląda się za przyszłym stanowiskiem"

Szef Komisji Europejskiej podkreśla konieczność utrzymania jedności Unii, choć podkreśla, że strefa euro to przyszłość. Jean-Claude Juncker wygłosił w Strasburgu, na sesji plenarnej Europarlamentu, doroczne przemówienie o stanie Wspólnoty. Wystąpienie szefa KE w radiowej Trójce komentowali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD i eurodeputowany PiS, Karol Karski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Jean-Claude Juncker Karol Karski Bogusław Liberadzki Euranet Plus

"Gdy inne kraje podejmowały reformy, KE nie interweniowała"

- W poprzednich latach, gdy inne kraje podejmowały reformy wymiaru sprawiedliwości, Komisja Europejska nigdy nie interweniowała. Co więcej, gdy przed 9 laty polscy sędziowie zwrócili się w sprawach swego środowiska do KE, to ona oficjalnie wypowiedziałą się, że ona nie będzie ingerować w wewnętrzne sprawy kraju członkowskiego - mówił na antenie radiowej Jedynki Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Czarnecki Komisja Europejska Unia Europejska Jean-Claude Juncker Frans Timmermans reforma sądownictwa

Pogrzeb Helmuta Kohla będzie miał charakter europejski?

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się za uhonorowaniem zmarłego w piątek byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla przez zorganizowanie europejskich uroczystości żałobnych w Strasburgu. Następnie ciało miałoby być przewiezione statkiem do Spiry, gdzie odprawiona zostanie msza żałobna. – Ten sposób upamiętnienia bezapelacyjnie Kohlowi się należy – powiedział prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Freiburgu.
Zobacz więcej na temat:  Helmut Kohl Niemcy Unia Europejska Jean-Claude Juncker