Polskie Radio
Section05
Jerozolima

Rośnie napięcie w Izraelu. Kamery na Wzgórzu Świątynnym

Izrael zainstalował kamery przemysłowe przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. To kolejne środki bezpieczeństwa, które wprowadzono w świętym dla muzułmanów i Żydów miejscu. Wprowadzenie poprzednich wywołało protesty, a sytuacja w Jerozolimie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Palestyna Wojciech Cegielski Bliski Wschód

"Wzburzenie Palestyńczyków doprowadzi do intifady?"

Sześć osób zginęło w piątkowych zamieszkach w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy obchodzili „dzień gniewu” po tym, jak izraelskie władze wprowadziły kolejne restrykcje na świętym dla wyznawców judaizmu i islamu Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. To najbardziej krwawy dzień na terenach izraelsko-palestyńskich od kilkunastu miesięcy. Czy Izrael powinien obawiać się wybuchu palestyńskiego powstania?
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Agnieszka Bryc Jerozolima

Czy Bazylice Grobu Pańskiego grozi zawalenie?

Greccy archeolodzy, którzy prowadzą badania i konserwacje w Bazylice Grobu Pańskiego, alarmują, że bazylika jest w opłakanym stanie. Bazylika jest posadowiona na gruzie, a wody podziemne podmywają jej fundamenty i zagrożona jest kopuła świątyni. Niedawno odremontowano kaplicę Grobu Pańskiego, którą obecnie pielgrzymi mogą podziwiać w pełnej krasie, ale stan innych części świątyni budzi niepokój. O świątyni, jej historii i przyszłości mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Katarzyna Zalewska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerozolima Jezus Chrystus Wielkanoc