Polskie Radio
Section05
Jerzy Jachowicz

Legenda Solidarności: prezydent dużo ryzykuje

- Życzę powodzenia prezydentowi. Wbrew pozorom dużo ryzykuje. W obecnej sytuacji trzeba być bardzo odważnym, żeby podnieść kwestię zmiany konstytucji. Trzeba zrobić wszystko, żeby zyskać zdrową część społeczeństwa i przeprowadzić tę zmianę, żebyśmy żyli w normalnym kraju - mówi Alojzy Pietrzyk, przywódca śląskiej Solidarności w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja Solidarność Alojzy Pietrzyk Jerzy Jachowicz porozumienia sierpniowe

Dorota Kania: Skasujmy wreszcie paragraf 212 kk

Dorota Kania tylko w 2012 roku miała otwartych 12 procesów o zniesławienie. – Gdy zaczęłam pracować w wolnych mediach po 1989 roku, to zaczęły się procesy. Pierwszy proces, który przegraliśmy, dotyczył Marka Siwca. Niemalże wszystkie procesy wytaczane były z paragrafu 212 kodeksu karnego – powiedziała w audycji Kulisy Spraw dziennikarka Dorota Kania, red. nacz. TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prasa media kodeks karny Dorota Kania Jerzy Jachowicz dziennikarstwo dziennikarze sąd Kulisy Spraw

"Bardzo nam zależy na niezawisłości sądownictwa"

- O ile kręgosłup główny konstytucji z podziałem na poszczególne najważniejsze władze - ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą – musi być zachowany, o tyle coraz więcej jest niuansów, które nie do końca pasują do naszego modelu rozwoju życia społeczno-gospodarczego – powiedział w audycji Jeden na Jednego sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Odniósł się w ten sposób do pomysłu zmiany konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konstytucja referendum sąd krs Jerzy Jachowicz