Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Marian Pankowski. Emigracyjny pisarz, który "szargał świętości"

3 kwietnia 2011 roku w Brukseli zmarł pisarz, tłumacz i poeta Marian Pankowski. Sławę zdobył przede wszystkim dzięki kontrowersyjnym powieściom "Rudolf" i "Z Auszwicu do Belsen. Przygody", w których nawiązał do swoich wojennych przeżyć z czasów pobytu w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Wielokrotnie oskarżany był o szarganie pamięci o zmarłych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski literatura KSIĄŻKA poezja Marian Pankowski

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie III RP HISTORIA

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

"Ostatni" Maćka Bielawskiego. "To historia mężczyzn na totalnym rozdrożu"

"Ostatni" to historia ośmiu chłopaków, którzy chodzili razem do szkoły i po wielu latach spotykają na koleżeńskim zjeździe. - To książka z gruntu chłopacka, która pokazuje mężczyzn na totalnym rozdrożu życiowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciek Bielawski. W swojej nowej powieści opisuje ostatnie trzy dekady historii Polski, z pandemią i wojną włącznie.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA Maciek Bielawski

Jerzy Krzysztoń. Od "Wspomnień indyjskich" po "Obłęd"

‒ Nie wiem, czy zostałbym pisarzem, gdyby nie moja biografia, gdyby nie to wszystko, co przeżyłem, co musiałem przeżyć ‒ mówił w archiwalnej radiowej audycji Jerzy Krzysztoń. 93 lata temu, 23 marca 1931 roku, urodził się ten ceniony prozaik, dramatopisarz, autor licznych słuchowisk i wieloletni współpracownik Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Krzysztoń II wojna światowa Powstanie Warszawskie proza słuchowisko historia Polski HISTORIA KULTURA KSIĄŻKA literatura