Polskie Radio
Section05
KULTURA

Między kropkami. Kołyma - przeklęta wyspa, białe krematorium

- Gehenna Polaków zaczęła się w 1939 roku po agresji sowieckiej na nasz kraj. Wtedy rozpoczęły się pierwsze wywózki, a nasi rodacy byli transportowani do różnych łagrów. Ostatnim punktem w ich opowieściach często była jednak Kołyma - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Warlikowski, historyk i redaktor merytoryczny książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura HISTORIA Związek Sowiecki POLSKA Syberia

Białoruś: ulicę wieszcza zmieniono na Mickiewicza czekisty

W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza - sowieckiego czekisty, który na Białorusi utrwalał władzę sowiecką - piszą niezależne białoruskie media. Władze miejskie twierdzą, że naprawiają tylko błąd, który zakradł się ukradkiem, i "przywrócona została historyczna sprawiedliwość”. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Adam Mickiewicz KULTURA

Rafał Wojasiński: przy Marku Nowakowskim łatwo było czuć się sobą

- Istotą naszej wieloletniej znajomości był rodzaj wyzwalnia w sobie automatycznie potrzeby budowania niezależności wewnętrznej. To było coś, co przy Marku Nowakowskim powstawało samoczynnie. On stwarzał taką atmosferę. Jednym z tych elementów było to, że człowiek dość łatwo przy nim czuł się sobą - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura Wacław Holewiński KSIĄŻKA KULTURA