Polskie Radio
Section05
Karolina Mózgowiec

Polskie firmy staną się czempionami w swoich niszach?

Ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni ma mieć polskie stoisko na targach przemysłowych, które odbędą się w Hanowerze. Swoje innowacyjne produkty i rozwiązania przedstawi na nim 11 polskich firm, osiem regionów, 5 specjalnych stref ekonomicznych. W sumie na targach zaprezentuje się jednak około 200 polskich firm, licząc też start-upy. W tym roku to Polska jest krajem partnerskim Hannover Messe, co stanowi dodatkowo niepowtarzalną okazję do promocji i pokazania tego, co mamy najlepsze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA promocja Hannower Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak Karolina Mózgowiec firmy przemysł targi PARP

Polska ma szansę dołączyć do grupy G20?

W piątek, 17 marca, w niemieckim Baden-Baden rozpoczyna się spotkanie ministrów finansów krajów grupy G20, czyli przedstawicieli 19 najpotężniejszych gospodarek świata oraz Unii Europejskiej. Polska formalnie do G20 nie należy, ale tym razem na spotkanie został zaproszony wicepremier Mateusz Morawiecki. Zarówno premier Beata Szydło, jak i prezydent Andrzej Duda podkreślają, że Polska ma ambicje, by do G20 dołączyć.
Zobacz więcej na temat:  G20 Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak Karolina Mózgowiec GOSPODARKA

To będzie gorąca wiosna na rynku pracy

Na rynku pracy szykuje się gorąca wiosna. 91 proc. firm w kraju deklaruje albo wzrost zatrudnienia, albo przynajmniej stabilizację w liczbie etatów. To najlepsze prognozy dla Polski od 6 lat. Tym samym nasz kraj jest na 5. miejscu wśród krajów europejskich pod względem prognoz zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  praca rynek pracy zatrudnienie bezrobocie wynagradzanie płace pracodawcy pracownik pracownicy Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak Karolina Mózgowiec GOSPODARKA

Ekspansja inwestorów z Chin. Powód do radości czy obaw?

Prawie 600 mln dolarów wyniosła w ubiegłym roku w Polsce wartość chińskich inwestycji. To więcej niż w ciągu poprzednich 16 lat. To jednak nadal mało w porównaniu chociażby z Niemcami, gdzie Chińczycy w zeszłym roku zainwestowali 11 mld euro. U naszych zachodnich sąsiadów ta ekspansja inwestorów z Państwa Środka jednak coraz mniej cieszy, a raczej wzbudza obawy i rosnące niezadowolenie.
Zobacz więcej na temat:  inwestycje Chiny inwestycje zagraniczne Sylwia Zadrożna Aleksandra Tycner Karolina Mózgowiec