Polskie Radio
Section05
Kłodzko

Jak Śląsk wpadł w ręce Prus? Konflikt trwał 20 lat

283 lata temu, 16 grudnia 1740 roku, wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas częścią monarchii Habsburskiej. W ten sposób zaczęła się trwająca z przerwami ponad dwie dekady rywalizacja o ten region. Starcie prusko-austriackie stało się nawet pretekstem rozpętania rywalizacji o zasięgu światowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Austria Prusy Niemcy Śląsk Śląsk Górny śląsk Cieszyński Kłodzko

Pijany kierowca w rękach policji. Był zatrzymywany dwukrotnie tego samego dnia

Po raz pierwszy mężczyzna został zatrzymany ok. godz. 13 gdy miał 1,1 promila alkoholu. Kilka godzin później policjanci otrzymali informację o kolizji. Na miejscu okazało się, że spowodował ją ten sam kierowca. Tyle, że miał wówczas 2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - powiedziała podinsp. Wioletta Martuszewska z komendy powiatowej policji w Kłodzku.
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk policja polska Kłodzko bezpieczeństwo

"W historii Gór Stołowych woda odegrała dużą rolę" [RELACJA]

- W drodze pod Błędne Skały zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie płynący potok wyrzeźbił bardzo głęboką dolinę. To jest dowód na to, jak ważna dla Gór Stołowych jest woda. Ona wpływa na całą rzeźbę tego terenu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" Tomasz Mazur z Parku Narodowego Gór Stołowych.
Zobacz więcej na temat:  Góry Stołowe Nysa Kłodzko opolskie dolnośląskie rzeka podróże podróże po Polsce Odra Monika Zając Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Jedno z najbardziej tajemniczych miast w Polsce

Kłodzko znane jest przede wszystkim z twierdzy. Z bastionów górujących nad miastem rozciąga się piękna panorama Kłodzka i gór otaczających ziemię kłodzką. - Nasza twierdza jest miejscem, którego historia obronności pamięta wiek X - zdradza przewodnik Kornel Drążkiewicz. - Zajmuje ona obszar 32 hektarów -  dodaje rozmówca Romana Czejarka. 
Zobacz więcej na temat:  podróże po Polsce Roman Czejarek Kłodzko turystyka STYL ŻYCIA