Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Nie będzie uwarunkowania wypłaty funduszy od praworządności

W unijnym budżecie po 2020 roku mają być nowe priorytety, będzie mniej pieniędzy, także dla Polski, ale ich wypłata nie będzie uzależniona od przestrzegania praworządności. Takie są założenia wstępne przygotowane przez Komisję Europejską. To nie jest jeszcze projekt budżetu z konkretnymi liczbami, ale wstępne wytyczne.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue fundusze unijne fundusze ue fundusze europejskie Komisja Europejska

Unijni ministrowie o Nord Stream 2. Twarde stanowisko?

Unijni ministrowie do spraw energii omówią w poniedziałek w Luksemburgu wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. W opinii Polski, projekt mandatu dotyczącego Nord Stream 2 jest zbyt ogólny. Tymczasem w interesie krajów naszego regionu, byłoby twarde stanowisko w sprawie gazociągu, by nie otwierać drogi do ustępstw wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Unia Europejska Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja gazociąg północny Komisja Europejska Beata Płomecka

PO chce przyjęcia uchodźców. "Od takich decyzji jest rząd"

Wicepremier Jarosław Gowin oświadczył, iż rząd PiS i Zjednoczonej Prawicy nie podporządkuje się "próbie dyktatu ze strony Komisji Europejskiej" i nie zaakceptuje relokacji imigrantów islamskich. Zaznaczył, że kwestia otwierania, czy zamykania granic dla imigrantów nie leży w gestii samorządów.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie uchodźcy POLSKA Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Komisja Europejska

"Komisja Europejska musi wycofać projekt prawa azylowego"

Unijne kraje chcą zmian w projekcie prawa azylowego przewidującego automatyczny i obowiązkowy podział uchodźców. Wiele państw uważa, że Komisja powinna wycofać się z tego pomysłu, a także z wysokich kar finansowych za odmowę przyjęcia uchodźców - 250 tysięcy euro za jedną, nieprzyjętą osobę. Powiedział o tym w Luksemburgu wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański na zakończenie unijnej narady.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska migracja imigranci w Europie imigracja ŚWIAT

„Polska ws. imigrantów prowadzi politykę dramatycznych gestów”

Wszczęcie procedury przeciwko Polsce przez Komisję Europejską to zagranie typowo polityczne, ponieważ zobowiązań relokacyjnych nie wykonują również inne państwa europejskie i przeciwko nim nie są podejmowane żadne działania – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie Komisja Europejska Rafał Bochenek uchodźcy