Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Komisja Europejska wzmacnia ochronę danych osobowych

Rozporządzenie e-privacy, nad którym pracuje obecnie Komisja Europejska, zakłada zmiany w standardzie ochrony danych osobowych. Pomimo zastrzeżeń branży internetowej, komisja proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących gromadzenia i przetwarzania danych osobowych użytkowników sieci. O e-privacy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Paweł Budrewicz, Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Marek Kłoczko (KIG) i dr Maciej Kawecki (Ministerstwo Cyfryzacji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse publiczne Komisja Europejska dane osobowe GIODO

Czy Katalonia jest problemem całej Unii Europejskiej?

– Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości – powiedział na antenie Trójki Michał Kuź, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni z innych krajów uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz ŚWIAT Unia Europejska katalonia Hiszpania Europa Komisja Europejska Euranet Plus EURANET

Europejskie instytucje apelują ws. Katalonii

Szef Rady Europejskiej zaapelował do premiera Katalonii, by nie ogłaszał niepodległości tego regionu. Konsekwencje takiej decyzji mogą być fatalne - mówił Donald Tusk, występując w Komitecie Regionów w Brukseli. Także Komisja Europejska zaapelowała ponownie we wtorek o podjęcie dialogu między władzami w Madrycie a separatystami z Katalonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania katalonia niepodległość Komisja Europejska Donald Tusk

"Polska może zawsze liczyć na Węgry w debatach w UE"

- Jeśli kiedykolwiek Polska zostanie poddana jakiejś procedurze oskarżenia w Unii Europejskiej czy w innych organizacjach, zawsze może liczyć na Węgry. Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski, bo uważamy to za podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnej procedury wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA