Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Ukraińcy pojadą do UE bez wiz na wakacje. Jest zgoda

Ambasadorowie unijnych krajów zgodzili się na zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy - powiedzieli Polskiemu Radiu dyplomaci w Brukseli. To otwiera drogę do ostatecznego zatwierdzenia decyzji przez przedstawicieli europejskich rządów, co ma nastąpić 11 maja. Potwierdzają się też informacje Polskiego Radia sprzed kilku dni, że miesiąc później Unia chce znieść wizy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ukraina wizy Komisja Europejska

Wzrosną wydatki państwa na cele społeczne

Ministerstwo Finansów przygotowało nową wersję programu konwergencji dla Komisji Europejskiej. Zakłada on m.in. duży wzrost nakładów na ochronę społeczną. Z kolei udział wszystkich wydatków publicznych w tym i przyszłym roku ma wzrosnąć do ok. 43,5 proc. PKB. O programie w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Marek Zuber (ekonomista, analityk finansowy), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów Komisja Europejska pieniądze pkb emerytura wiek emerytalny w Polsce program 500+ Tomasz Wróblewski

UE chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Projekt komentowali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  praca Unia Europejska Komisja Europejska Tomasz Wróblewski