Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego wspólnoty

Kraje członkowskie będą miały obowiązek informować Komisję Europejską o planowanych umowach z państwami spoza Wspólnoty na dostawy gazu i ropy. Unijni ministrowie finansów formalnie zaakceptowali przepisy wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty. O zmianach mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Gazprom energetyka Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne

Zakupy w internecie: koniec z geoblokowaniem

Eksperci zauważają, że gdyby jednolity rynek cyfrowy działał w pełni, toby gospodarka Unii Europejskiej mogła zyskać 415 mld euro rocznie. Dlatego Komisja Europejska zapowiada walkę z ograniczeniami w e-commerce. Główne grzechy przedsiębiorców to geoblokowanie, ograniczona dostępność asortymentu czy oddziaływanie na ceny.
Zobacz więcej na temat:  zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy online Komisja Europejska Unia Europejska

Szczyt UE. "W Unii rządzi ten, kto rozdaje pieniądze"

Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na kolejną kadencję. Byłego premiera Polski poparło 27 państw, przeciwko była jedynie Polska. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego”, Adama Ostolskiego z „Krytyki Politycznej” i Adriana Stankowskiego z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski Francois Hollande Francja Adrian Stankowski

Wiceszef KE: polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie

Polska gospodarka rozwija się w dobrym tempie. Oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie około 3 proc. PKB w 2017 i 2018 roku; widzimy pozytywne tendencje w polskiej gospodarce, które należy utrzymać - mówi PAP wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Według niego problemem jest wzrastający deficyt.
Zobacz więcej na temat:  wzrost gospodarczy pkb deficyt budżetowy Komisja Europejska finanse publiczne

"Wybór Donalda Tuska to szansa dla Polski i regionu"

– To, że Polak pozostał na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, jest szansą dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Kandydatura Donalda Tuska została zaakceptowana przez 27 państw, przeciwko była tylko Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Bogusław Liberadzki Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski Unia Europejska Komisja Europejska

Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty

– Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE – tak o postawie rządu Beaty Szydło w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista. Warszawa była jedyną stolicą, która zagłosowała przeciwko byłemu szefowi polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy Donald Tusk Unia Europejska Platforma Obywatelska Jacek Saryusz-Wolski Beata Szydło Komisja Europejska

Reelekcja Donalda Tuska i przyszłość Unii Europejskiej

Czy wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję jako szefa PE położy kres dyskusjom i sporom toczonym na unijnej i polskiej scenie politycznej, czy też oznacza to otwarcie sporu na dużo wyższym poziomie? Co z planami Unii różnych prędkości ogłoszonej po wersalskim spotkaniu wielkiej czwórki, czyli przedstawicieli Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii?
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Komisja Europejska Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk Unia Europejska ŚWIAT