Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

Próba nuklearna Korei Płn. Reakcje rynków finansowych

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej. Na globalnych giełdach znów pogorszenie nastrojów - Korea Północna testuje bombę wodorową, a świat jest w strachu - informują maklerzy. O wpływie północnokoreańskich prób na rynki finansowe i scenariuszach rozwiązania konfliktu mówili w audycji Rządy Pieniądza Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, publicysta ekonomiczny Sławomir Horbaczewski i ekonomista Paweł Majtkowski.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń atomowa rynek Chiny USA Korea Południowa

"Korea Północna zrealizowała to, co mówiła przez lata"

"Słowa i działania Korei Północnej nadal są bardzo wrogie i niebezpieczne dla Stanów Zjednoczonych" - tak na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zareagował na szóstą i najpotężniejszą dotąd próbę atomową Pjongjangu. O sprawie mówili w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz i Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa Japonia USA bomba atomowa

"Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad Japonię"

Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Korea Południowa Japonia USA Rafał Tomański Chiny Rosja

Piekło życia w Korei Płn. Wstrząsająca relacja uciekinierki

- Korea Północna to niewyobrażalny kraj. Nie możemy śpiewać, mówić, ubierać się i myśleć tak, jak chcemy. Nie mamy Internetu, a za wykonanie telefonu za granicę grozi kara śmierci – mówi przez łzy dwudziestoletnia Park Yeon-mi, aktywistka na rzecz praw człowieka, która w 2007 roku uciekła z Korei Północnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Korea Południowa Kim Dzong Un Kim Dzong Il Azja uchodźcy dyktatura

Manewry wojskowe Korei Płd. i USA na Płw. Koreańskim

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły w poniedziałek wspólne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim. Władze w Pjongjangu ostrzegają, że to "dolewanie oliwy do ognia" wobec napiętej sytuacji w regionie. Korea Południowa odpiera zarzuty, twierdząc, że ćwiczenia odbywają się co roku i mają defensywny charakter. Sytuację w audycji Świat w Powiększeniu komentował Rafał Tomański z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Korea Południowa Chiny

Niepewność na rynkach finansowych. Korea Północna w tle

Utrzymuje się napięcie między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi. Jak zagrożenie dotyczące potencjalnego uderzenia Pjongjangu w pobliże amerykańskiej bazy wojskowej na Guam wpływa na rynki finansowe? O tym w Rządach Pieniądza rozmawiali dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, Bartłomiej Godusławski z Pulsu Biznesu i Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa USA Stany Zjednoczone Brexit