Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

Szczyt G20 z Koreą Północną w tle

Korea Północna w ostatnich dniach dokonała testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Incydentem ma zająć się Rada Bezpieczeństwa ONZ, a kwestia zagrożenia ze strony Pjongjangu ma również być jednym z tematów zbliżającego się szczytu G20 w Hamburgu. W Świecie w Południe komentarz Rafała Tomańskiego z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa USA ONZ G20 Rada Bezpieczeństwa ONZ Rafał Tomański

Trump o Korei Północnej: cierpliwość się skończyła

Prezydent USA Donald Trump po rozmowach w Waszyngtonie z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem powiedział, że skończyła się "strategiczna cierpliwość" wobec Korei Północnej. Dodał, że Pjongang doprowadził do cierpiernia i śmierci milionów. Zapewnił, że USA zawsze będą bronić sojuszników. - Seul i Waszyngton będą razem pracować nad sprawą praw człowieka w Korei Północnej - mówił z kolei prezydent Mun.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Korea Północna Korea Południowa USA Stany Zjednoczone

"Korea Północna była i będzie straszakiem"

- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA konflikty międzynarodowe Rafał Tomański Korea Południowa Chiny