Polskie Radio
Section05
Kraków

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Helena Rubinstein. Polka, która zrewolucjonizowała branżę kosmetyczną

1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku zmarła Helena Rubinstein. Mimo skromnego pochodzenia, dzięki własnej inteligencji i przedsiębiorczości zbudowała imperium kosmetyczne, które już za jej życia było wyceniane na sto milionów dolarów. Produkty sygnowane jej nazwiskiem po dziś dzień są uznawane za niezwykle luksusowe.  
Zobacz więcej na temat:  kosmetyki HISTORIA przedsiębiorca Australia geniusz biznes Kraków

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków MUZYKA Misteria Paschalia Vincent Dumestre Leonardo da Vinci Rembrandt

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel MUZYKA KULTURA Dwójka

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków legendy historia Polski

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 41. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo literatura książki Warszawa Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Jak Warszawa stawała się stolicą?

428 lat temu, w marcu 1596 roku, król Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia to Kraków wciąż pozostawał oficjalnym miastem stołecznym Rzeczypospolitej. Warszawa natomiast określana była mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Mazowsze Kraków Zygmunt III Waza Jakub Domoradzki

W tych miastach spaliny trują najbardziej. Jest raport NIK

Wdychanie dwutlenku azotu znajdującego się w spalinach może powodować podrażnienia dróg oddechowych, a także różne choroby, w tym astmę. NIK skontrolował miasta, w których stężenie niebezpiecznych substancji było największe. Okazuje się, że samorządy mają jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii ograniczenia emisji ze środków transportu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Najwyższa Izba Kontroli ochrona środowiska zanieczyszczenie powietrza społeczeństwo spaliny Warszawa Kraków Wrocław

Wystartował festiwal Misteria Paschalia. "Zapamiętam ten dzień na całe życie"

- Ludzie z całego świata przyjeżdżają, by słuchać wykonań Jordiego Savalla. Na Pasję według św. Jana pod jego kierownictwem czekaliśmy w Krakowie dosyć długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości na festiwalu Misteria Paschalia. W niedzielę (24.03) zainaugurowano wydarzenie zaliczane do jednych z najważniejszych w Europie w kategorii muzyka dawna.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Jordi Savall Dwójka Magdalena Łoś Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA Jan Sebastian Bach KULTURA Kraków