Polskie Radio
Section05
Kurdowie

"Siły Iraku, Syrii i Turcji będą wymierzone w Kurdów"

Masud Barzani, prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, zapowiedział wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz kolejny przypomniał także o referendum niepodległościowym, które ma odbyć się we wrześniu mimo sprzeciwu władz w Bagdadzie. Co dalej z przyszłością Kurdystanu po zwycięstwie nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku?
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdystan Kurdowie Syria Turcja Bliski Wschód

Mosul wyzwolony. Czy to koniec Państwa Islamskiego?

Premier Iraku ogłasza wyzwolenie Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego. Hajder al-Abadi przyleciał do położonego na północy kraju miasta, by ogłosić ostateczne zwycięstwo wojska nad oddziałami fanatyków. Jeśli informacje o przejęciu całkowitej kontroli nad Mosulem potwierdzą się, to będzie to oznaczało praktyczny koniec tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Iraku. W Polskim Radiu 24 sukces w walce z Państwem Islamskim komentował Adrian Bąk z Naczelnej Redakacji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mosul Irak Państwo Islamskie Adrian Bąk Kurdowie

Kreml: Rosja odpowie na amerykańskie sankcje

Rosja odpowie na amerykańskie sankcje – zapowiedział kremlowski doradca Jurij Uszakow. Najbliższy współpracownik prezydenta Władimira Putina oświadczył, że Moskwa pracuje nad wariantami sankcji odwetowych. We wtorek amerykańska administracja objęła sankcjami Rosjan i rosyjskie organizacje związane z anektowanym Krymem i pogrążonym w wojnie Donbasem. O sytuacji na linii Rosja-USA mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Kurdowie Rosja USA sankcje Władimir Putin

Napięcie Turcja-USA. Wsparcie dla Kurdów kością niezgody

Wizyta prezydenta Turcji Recepa Erdoana w Waszyngtonie i jego spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem odbędzie się w atmosferze dużego napięcia. USA zapowiedziały wsparcie cięższym uzbrojeniem syryjskich Kurdów, co bardzo nie podoba się Ankarze. O relacjach między dwoma krajami mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja USA Kurdowie Kurdystan

USA dozbrajają Kurdów walczących z ISIS. Protest Turcji

Stany Zjednoczone przekażą Kurdom cięższe uzbrojenie niż dotychczas. Decyzja prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie ma związek z planowaną operacją odbicia syryjskiego miasta Rakka, które jest stolicą tak zwanego Państwa Islamskiego. W Świecie w Południe komentarz Mariusza Borkowskiego, eksperta ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Kurdowie Państwo Islamskie Bliski Wschód Turcja Kurdystan

Narastają napięcia między Turcją a Unią Europejską

Prezydent Turcji Recep Erdogan powtórzył w ostatnich dniach swoje oskarżenia pod adresem Niemiec o nazistowskie praktyki. Powodem oburzenia było m.in. zezwolenie na demonstracje Kurdów we Frankfurcie nad Menem, krótko po tym jak tureckim ministrom uniemożliwiono organizację wieców poparcia dla prezydenta Erdogana przed kwietniowym referendum. O dyplomatycznym sporze między Berlinem a Ankarą, w którym pojawiły się już groźby o zerwanie porozumienia ws. migrantów czy przywrócenia kary śmierci w Turcji, mówił w programie Świat w Południe Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja Niemcy Magdalena Skajewska Kurdowie