Polskie Radio
Section05
Kurdystan

"Siły Iraku, Syrii i Turcji będą wymierzone w Kurdów"

Masud Barzani, prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, zapowiedział wybory prezydenckie i parlamentarne. Po raz kolejny przypomniał także o referendum niepodległościowym, które ma odbyć się we wrześniu mimo sprzeciwu władz w Bagdadzie. Co dalej z przyszłością Kurdystanu po zwycięstwie nad tzw. Państwem Islamskim w Iraku?
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdystan Kurdowie Syria Turcja Bliski Wschód

Napięcie Turcja-USA. Wsparcie dla Kurdów kością niezgody

Wizyta prezydenta Turcji Recepa Erdoana w Waszyngtonie i jego spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem odbędzie się w atmosferze dużego napięcia. USA zapowiedziały wsparcie cięższym uzbrojeniem syryjskich Kurdów, co bardzo nie podoba się Ankarze. O relacjach między dwoma krajami mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja USA Kurdowie Kurdystan

USA dozbrajają Kurdów walczących z ISIS. Protest Turcji

Stany Zjednoczone przekażą Kurdom cięższe uzbrojenie niż dotychczas. Decyzja prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie ma związek z planowaną operacją odbicia syryjskiego miasta Rakka, które jest stolicą tak zwanego Państwa Islamskiego. W Świecie w Południe komentarz Mariusza Borkowskiego, eksperta ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Kurdowie Państwo Islamskie Bliski Wschód Turcja Kurdystan

W Iraku trwa ofensywa sił kurdyjskich na wschód od Mosulu

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnej części kraju miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich. O operacji w audycji Świat w Południe mówił Mariusz Borkowski ( były korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie).
Zobacz więcej na temat:  atak Irak Kurdowie Kurdystan Mosul Państwo Islamskie Polskie Radio 24 wojsko

Międzynarodowy atak na irackie miasto Mosul

Mosul od ponad dwóch lat okupowany jest przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W rozpoczętym w poniedziałek ataku na miasto bierze udział m.in. 30 tys. irackich żołnierzy i 4 tys. kurdyjskich Peszmergów. Wsparcie z powietrza zapewnia wojskowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Wyzwalanie Mosulu może jednak spowodować gigantyczną falę uchodźców. ONZ przewiduje, że będzie to największy wywołany przez człowieka kryzys przesiedleńczy w ostatnich czasach. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka Draginja Nadażdin (Amnesty International), były ambasador Jan Natkański i dr Maciej Milczanowski (Centrum Studiów nad Terroryzmem).
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdowie Kurdystan Mosul Państwo Islamskie terroryzm Turcja