Polskie Radio
Section05
Libia

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

6 mld euro na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii?

Według szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii do Włoch należy wyłożyć 6 mld euro, a więc tyle samo, ile przekazano Turcji w ramach realizacji umowy, na mocy której zablokowano bałkański trakt migracyjny. O propozycjach rozwiązania kryzysu uchodźczego mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lidel z City Security i Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Włochy imigranci w Europie Parlament Europejski Antonio Tajani uchodźcy Libia Afryka migracja

Imigranci płyną do Włoch. "Rzym coraz bardziej zdesperowany"

Władze Włoch zatwierdziły misję marynarki wojennej, której celem jest wsparcie libijskiej straży przybrzeżnej w ochronie jej granic i walce z przemytem migrantów. Z operacją wiąże się nadzieje na zatrzymanie fali migracji. W Świecie w Południe komentarz dr Jolanty Szymańskiej, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Libia Włochy imigranci w Europie uchodźcy Morze Śródziemne

Nowy dekret imigracyjny w USA podpisany. Znowu protesty

Nowy dekret imigracyjny utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów, zamieszkanych przez większość muzułmańską; Iranu, Somalii, Sudan, Jemenu, Syrii i Libii. Osoby pochodzące z tych państw, posiadające zieloną kartę, są zwolnione z nowych rozporządzeń. Irak został wykluczony z tej listy ze względu na ścisłą współpracę z USA w sprawie lustracji swoich obywateli starających się o amerykańskie wizy.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump uchodźcy Rex Tillerson Irak terroryzm Państwo Islamskie FBI Jan Pachlowski Iran Somalia Sudan Jemen Syria Libia

Po szczycie Unii Europejskiej na Malcie

Podczas nieformalnego szczytu na Malcie przywódcy 28 państw Unii Europejskiej przyjęli wspólną deklarację w sprawie migracji. Dokument dotyczy szlaku z Afryki przez Morze Śródziemne i stabilizacji regionu Libii. Celem planu jest powstrzymanie nielegalnych przepływów migrantów między innymi poprzez wzmocnienie libijskiej straży przybrzeżnej. O szczycie na Malcie mówiła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Malta Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Libia Beata Płomecka

Liderzy państw Unii porozumieli się w sprawie migracji

Jest zgoda unijnych przywódców na plan, który ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów z Afryki. Różnice zdań są w sprawie oceny działań Donalda Trumpa. Te tematy zostały omówione podczas nieformalnego szczytu na Malcie. Decyzje liderów państw Wspólnoty komentowali w Panoramie Europejskiej dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Trump Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Libia Państwo Islamskie terroryzm imigranci w Europie uchodźcy