Polskie Radio
Section05
Litwa

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi

Zamontowano pierwszy korpus reaktora w elektrowni atomowej

O zakończeniu montażu korpusu reaktora w pierwszym z dwóch bloków elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi poinformowała w poniedziałek rosyjska korporacja państwowa Rosatom, odpowiedzialna za budowę obiektu.  Instalację korpusu reaktora zakończono 1 kwietnia o godz. 20.30 – poinformowała w poniedziałek 3 kwietnia w komunikacie Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom). 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin ŚWIAT GOSPODARKA atom elektrownia atomowa Litwa Europa

Trzy parlamenty niepokoją się o sytuację Ukrainy i Białorusi

Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy jest bezpieczeństwo Ukrainy - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski podsumowując VIII Sesję Zgromadzenia Parlamentów tych trzech państw. Dla podkreślenia roli bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy ma powstać wspólny list. Zaapelowano do władz Białorusi o natychmiastowe zwolnienie wszystkich zatrzymanych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Stanisław Karczewski Ukraina POLSKA Litwa Andrzej Duda