Polskie Radio
Section05
Litwa

TYLKO U NAS Bezpieczeństwo Bałtyku. "Obnażmy fałszywą narrację Rosji"

Dobre rozeznanie, które umożliwi właściwe rozumienie naszego środowiska i zdolność do podejmowania szybkich decyzji – to według ambasadora Jacka Najdera kluczowe elementy m.in. budowania bezpieczeństwa w naszym regionie i wokół Morza Bałtyckiego. Zwrócił też uwagę na fałszywą narrację Rosji o tym, jakoby jej ofiary eskalowały konflikt. Wezwał do zwalczania tych nieprawdziwych stwierdzeń.Była też mowa, by na przykładze manewrów Zapad uświadomić Zachodowi naturę agresywej polityki Rosji. O sytuacji wokół Morza Bałtyckiego rozmawiali eksperci na forum Baltic Sea Security Conference 2017 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Morze Bałtyckie POLSKA Rosja Zbigniew Pisarski MSZ NATO Litwa TYLKO U NAS

Odra-Niemen. Kultywowanie pamięci o zapomnianych bohaterach

Stowarzyszenie Odra-Niemen zajmuje się akcjami pomocowymi i historycznymi. – Stowarzyszenie powstało z potrzeby wsparcia polskiego środowiska kombatantów na Białorusi. Zaczęło się niewinnie, od paczek na święta, a w związku z zainteresowaniem Polaków stowarzyszenie się szybko rozwinęło – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ilona Gosiewska, prezes zarządu i współzałożycielka Stowarzyszenia Odra-Niemen.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci IPN Kresy Litwa Instytut Pamięci Narodowej

IPN: pamiętamy o Polakach żyjących za granicą

Trzy samochody pełne książek, albumów, gier oraz puzzli edukacyjnych dotarły do polskich szkół i bibliotek na Litwie. To efekt inicjatywy podjętej przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Jarosław Szarek po rozmowie z polskim ambasadorem w Wilnie postanowił obdarować naszych rodaków materiałami, które pomogą im w kontakcie z językiem polskim, a także w utrzymaniu więzi z krajem przodków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Litwa Wilno Jarosław Szarek edukacja