Polskie Radio
Section05
Litwa

Wielki Gościniec Litewski

"Wielki Gościniec Litewski" to jeden z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Jego początki sięgają XI–XIII wieku, ale czasy świetności przypadają na wiek XVIII. Wraz z pojawieniem się regularnej poczty w czasach saskich pojawiły się na szlaku stacje pocztowe, których obowiązek utrzymania spoczywał na leżących wzdłuż Gościńca miastach. Dlatego w XVIII wieku szlak był nazywany "Wielkim traktem pocztowym".
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże Litwa Mazowsze Podlasie Sława Bieńczycka

"Kraje bałtyckie podzielają obawy w stosunku do Rosji"

- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów UE, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku; uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony - powiedziała premier Beata Szydło, która spotkała się w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Estonię reprezentował ambasador. O spotkaniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Łotwa Estonia Beata Szydło NATO Rosja

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko Rosja Zapad 2017 Litwa Łotwa Estonia Białoruś manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Finlandia

Białoruś: wkrótce dostawa korpusu reaktora do elektrowni

Białoruskie władze zapowiadają, że montaż konstrukcji drugiego reaktora zacznie się jesienią. Korpus  z przeznaczeniem dla pierwszego z reaktorów w lipcu zeszłego roku spadł na ziemię, co przez pewien czas ukrywano przed opinią publiczną. Podczas kolejnego transportu korpusu na Białoruś, w grudniu, obudowa reaktora uderzyła w słup trakcyjny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś elektrownia atomowa ŚWIAT Litwa

Litwa: odnaleziono szczątki żołnierzy AK

Edward Buczek "Grzybek" oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła "Bartek" i Stanisław Masiuk "Mróz" to żołnierze Armii Krajowej, których szczątki pracownicy IPN odnaleźli podczas ostatnich prac na Litwie. Ostateczne ustalenie tożsamości "Bartka" i "Mroza" wymaga badań DNA. W magazynie "Polacy w Świecie" podsumowanie prowadzonych przez trzy tygodnie poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Armia Krajowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Litwa