Polskie Radio
Section05
Lublin

"Uczymy innych, choć sami wciąż dążymy do doskonałości". Ewa Vesin o Opera Masterclass

- Dziś, po dwudziestu kilku latach kariery zawodowej na scenie, uczymy młodych adeptów sztuki wokalnej. Sami jednak również cały czas pracujemy i poprawiamy to, co nam się wydaje, że jest jeszcze niedoskonałe - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, śpiewaczka i dyrektor artystyczna warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Lublin Mariusz Kwiecień warsztaty Dwójka Jakub Kukla

Wakacje w Polsce hitem światowej turystyki? Tak uważają amerykańscy specjaliści z branży

Amerykańska witryna biznesowa "The Street" wskazała Polskę jako jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących kierunków turystycznych roku 2024. Jednym z argumentów przemawiających za naszym krajem ma być wciąż mimo wszystko dzika przyroda i pogoda, która nie jest tak uciążliwa, jak na południu Europy. Czy nasz kraj stanie się wakacyjnym hitem przyszłego roku?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka wakacje urlop Sopot Zakopane Lublin przyroda Radosław Nałęcz Trójka

W szkołach na Lubelszczyźnie powstaną branżowe centra umiejętności. Czarnek: to absolutny skok w przyszłość

 - 80 mln zł przeznaczymy na utworzenie siedmiu branżowych centrów umiejętności w woj. lubelskim. To absolutny skok w przyszłość szkolnictwa zawodowego w Polsce - mówił w poniedziałek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek. W całej Polsce powstać ma 120 miejsc mających unowocześnić i uefektywnić szkolnictwo zawodowe, na ich utworzenie rząd wyda 1,5 mld zł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Lublin Europa szkoła lubelskie

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin

Niewybuch na placu budowy w Lublinie. Ewakuacja kilkunastu tysięcy mieszkańców

W czwartek w godzinach przedpołudniowych, w Lublinie w rejonie ul. Wrońskiej 1 wykonawca prac ziemnych natrafił na niewybuch. Po jego ocenie w godzinach popołudniowych wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona blisko 14 tys. mieszkańców i mieszkanek Lublina. Akcja ewakuacji będzie prowadzona w piątek, 11 sierpnia od godz. 7.00 i potrwa do godz. 11.00. Do tego czasu mieszkańcy muszą opuścić swoje mieszkania.
Zobacz więcej na temat:  Lublin POLSKA lubelskie policja regiony służby i bezpieczeństwo

Dom Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie. "To więcej niż muzeum"

W zrujnowanym pałacu w Łaszczowie pod Lublinem, który potomkowie Aleksandra Fredry odzyskali i pragną odbudować, w przyszłości ma powstać centrum kulturalne poświęcone komediopisarzowi - oprócz muzeum gromadzącego pamiątki po nim stworzona zostanie tam multimedialna przestrzeń do literackich spotkań i rozmów. - Próbujemy w Łaszczowie stworzyć miejsce Fredry - opowiada w Programie 1 Polskiego Radia potomek pisarza, Maciej Szeptycki.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro pisarze i poeci Lublin Martyna Podolska literatura muzeum

Katastrofalne powodzie i ulewy na Słowenii. Do kraju wyruszył transport PCK

Oznakowany transport Polskiego Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną wyruszy w niedzielę z Lublina do Słowenii. W ostatnim czasie ten kraj zmaga się z powodziami i lawinami błotnymi. W wyniku podtopień zginęły co najmniej trzy osoby, a kilkaset zostało rannych. Sześć słoweńskich rzek osiągnęło rekordowo wysoki poziom. Zalane może być nawet 30 procent powierzchni kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Czerwony Krzyż PCK polska pomoc Słowenia Lublin