Polskie Radio
Section05
Łukasz Warzecha

Kontrowersje wokół polowań

- Wśród znanych myśliwych są m.in. Ernest Hemingway, Theodore Roosevelt, marszałek Piłsudski, a współcześnie: Bogusław Linda, Cezary Pazura, biskup Sławoj Głódź, ale też minister Szyszko, były prezydent Bronisław Komorowski czy Paweł Kukiz – wyliczał w audycji Szukając Dziury w Całym mec. dr Łukasz Urbański, radca prawny i myśliwy. Gość mówił także m.in. o tym jak wygląda polowanie.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Łukasz Warzecha

Wróżenie z Faktów. "Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD"

– Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD – powiedział Piotr Pałka z serwisu rebelya.pl i TVP Info. Odniósł się w ten sposób do bieżącej sytuacji w stowarzyszeniu i rezygnacji Mateusza Kijowskiego z ubiegania się o stanowisko szefa ruchu. W audycji "Wróżenie z Faktów" sprawę skomentowała także Eliza Olczyk z „Wprost”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komitet Obrony Demokracji KOD Mateusz Kijowski Łukasz Warzecha Eliza Olczyk

Jakie znaczenie ma spór wokół imigrantów w Europie?

- Gra się toczy przede wszystkim o to, czy kraje najsilniejsze w Europie mogą narzucić swoją wolę w sprawie absolutnie kluczowej krajom słabszym. I dlatego uważam, że opór rządu i prezydenta w tej sprawie jest absolutnie słuszny. Jeżeli raz na to pozwolimy w ważnej sprawie to potem już nie powstrzymamy podobnych praktyk - mówił w radiowej Trójce Łukasz Warzecha, publicysta "Do Rzeczy". - Wspieram tutaj papieża Franciszka i polski episkopat, który mówi, że trzeba nieść pomoc, także w Polsce - stwierdził Wiesław Dębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Warzecha Wiesław Dębski Łukasz Karusta Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda imigranci w Europie

" Osoba publiczna może przez pewien czas zakładać maskę"

- Osoby publiczne bardzo często sabotują swój własny sukces. Na poziomie świadomości chcą osiągnąć sukces, ale nie są do tego dojrzałe i w pewnym nieoczekiwanym momencie robią coś głupiego - coś, co wszyscy oceniają źle – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym specjalista od wizerunku Sergiusz Trzeciak. O marketingu politycznym i budowaniu marki osobistej mówił także Maciej Gnyszka z Towarzystw Biznesowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Sergiusz Trzeciak

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

"Francuzi nie mają już problemu z tym, by głosować na Le Pen"

- Marine Le Pen nie jest już kandydatką niewybieralną. Gdy w 2011 przejęła stery partii to dokonała modernizacji i zrobiła z niej nowoczesną partię republikańską. Dziś Francuzi nie mają już problemu z tym, by na nią głosować – powiedziała w programie Szukając Dziury w Całym Aleksandra Rybińska z Nowej Konfederacji. Gościem Polskiego Radia 24 był także Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Marine Le Pen Francja wybory we Francji wybory prezydenckie Łukasz Jasina Unia Europejska Emmanuel Macron

Czy Donald Tusk rozpoczął już swoją kampanię wyborczą?

– Okoliczności towarzyszące pojawieniu się Donalda Tuska na przesłuchaniu, są moim zdaniem początkiem jego kampanii wyborczej – powiedział Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”. Odniósł się w ten sposób do ubiegłotygodniowego przesłuchania byłego premiera w warszawskiej prokuraturze. W audycji „Wróżenie z faktów” temat skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Kamila Baranowska wybory w Polsce prokuratura FSB Służba Kontrwywiadu Wojskowego wybory prezydenckie Platforma Obywatelska Roman Imielski Łukasz Warzecha

„Człowiek z małą bombą”. Terroryzm jest z nami od dawna

- Siłę organizacji terrorystycznej można ocenić po liczbie ataków, to się nie zmienia w całej historii. Jeżeli ataków jest dużo, to możemy przypuszczać, że grupa ma wielu członków. Jeżeli terroryści pracują już w terenie, szybkie ataki mogą być przeprowadzane z dnia na dzień. Natomiast planowanie wielkich ataków jak te z 11 września w USA może zająć wiele lat – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Kacper Rękawek, szef programu bezpieczeństwa i obronności w Globesec Policy Institute w Bratysławie i autor książki „Człowiek z małą bombą”.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Łukasz Warzecha Państwo Islamskie Kacper Rękawek

Zagraniczni pracownicy w Polsce. "Preferujmy..."

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku polskie firmy chciały zatrudnić blisko 1,3 mln cudzoziemców. Najwięcej pozwoleń na pracę wydano obywatelom Ukrainy. O imigracji zarobkowej ze wschodu Europy mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha praca zatrudnienie obcokrajowcy Cezary Kaźmierczak Europa Wschodnia

Warzecha: gdyby żył, polskie życie publiczne byłoby łagodniejsze

- Myślę, że Lechowi Kaczyńskiemu byłoby chyba trudniej odnaleźć w dzisiejszej rzeczywistości medialno-politycznej. Ona się dosyć mocno zmieniła od tamtego czasu, od 2010 roku. Bardzo się zbrutalizowała, sprymitywizowała. Sądzę, że Lech Kaczyński miałby spory problem, żeby dostosować się do takiego stylu. Możliwe, że dzięki jego obecności, gdyby nadal żył, to też polskie życie publiczne byłoby nieco łagodniejsze - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Łukasz Warzecha, dziennikarz i publicysta, autor wywiadu-rzeki z byłym prezydentem.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASZ WYWIAD Łukasz Warzecha Lech Kaczyński

Art. 212 Kodeksu Karnego. Broń przeciwko dziennikarzom

- Art. 212 Kodeksu Karnego jest metodą, by tanio uciszać dziennikarzy. To bardzo dobra broń w rękach samorządów – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. O wolności mediów rozmawiali także mec. Artur Wdowczyk (doradca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze prawo dziennikarstwo wolność prasy media Łukasz Warzecha Wiktor Świetlik Artur Wdowczyk

Deklaracja Rzymska. "To dokument paradoksalny" 

Jaką rolę odegra w Unii Europejskiej podpisana Deklaracja Rzymska? Czy będziemy się rozwijać w różnych prędkościach czy też jedność okaże się ważniejsza? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak (Fundacja Marsz Niepodległości), Dominika Cosić, korespondentka TVP w Brukseli i dr Michał Kuź (Klub Jagielloński, Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Rzym Unia Europejska deklaracja Łukasz Warzecha Krzysztof Bosak Brexit