Polskie Radio
Section05
Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: kara śmierci to nie zemsta

- Jestem zwolennikiem stosowania kary śmierci z umiarem. To jasne, że powinna obowiązywać wyłącznie za zabójstwo kwalifikowane, czyli np. zabójstwo z premedytacją, ze szczególnym okrucieństwem i raczej nie za zabójstwo w afekcie – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Warzecha z Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób do obchodzonego 10 października Światowego Dnia przeciw Karze Śmierci.
Zobacz więcej na temat:  kara śmierci Łukasz Warzecha przestępczość zabójstwo

Jakie będą konsekwencje referendum w Katalonii

– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Barcelona Łukasz Warzecha

Reforma szkolnictwa. "Powrót do sprawdzonych wzorców"

- 4-letnie liceum ma wiele przewag nad dotychczasowym systemem. Po reformie edukacji program nauczania może być bardziej linearny. 4-letnie liceum daje też m.in. więcej czasu na dodatkowe zainteresowania – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Zaremba z tygodnika W Sieci. Gość mówił także o reformie edukacji za rządów Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma edukacji edukacja Łukasz Warzecha gimnazjum reforma szkolnictwa liceum

Reforma sądownictwa. Jak będą wyglądały projekty prezydenta?

– Uważam, że pomysły prezydenta będą zbieżne z tym, co zostało przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości – powiedział Jacek Łęski z TVP. Odniósł się w ten sposób do projektów ustaw reformujących Sąd Najwyższy i KRS, które przygotowuje prezydent Andrzej Duda. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Łukasz Warzecha prezydent Andrzej Duda reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Eksperci

W ostatnich tygodniach podniesiona została kwestia domagania się od Niemiec reperacji za II wojnę światową. Czym dokładnie są reparacje? Czy rzeczywiście istnieje realna szansa na uzyskanie rekompensaty od zachodniego sąsiada? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Łukasz Warzecha reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Opodatkowuje się rzeczy, z których ciężko jest zrezygnować"

Akcyza jest jednym z podatków pośrednich, które zazwyczaj są mniej widoczne na co dzień niż podatek dochodowy. O tym czemu służą podatki akcyzowe i jak wpływają na rynek mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i mec. Jacek Cieplak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  podatki akcyza paliwa Andrzej Sadowski Łukasz Warzecha

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

Nord Stream 2. Historia energetyczna Europy lubi się powtarzać

Przepustowość Nord Stream 2 ma wynosić 55 miliardów metrów szcześciennych gazu rocznie. Czy jest szansa zapobiec budowie gazociągu NordStream2? Według Jakuba Wiechy z portalu Defence24, gościa audycji Szukając Dziury w Całym, jeśli nie uda się tego zrobić, to rynek energetyczny w Europie zostanie scementowany na bardzo długi czas.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne USA

"Prezydent może skierować ustawy ws. sądownictwa do TK"

– Prezydent powinien zastanowić się nad tym, co można w tych projektach zmienić – powiedział Piotr Semka z tygodnika „Do rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do rządowej propozycji zmian w polskim sądownictwie oraz zdecydowanego oporu opozycji i środowiska sędziowskiego. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda sąd reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Łukasz Warzecha Piotr Semka Sąd Najwyższy krs prezydent Trybunał Konstytucyjny

Projekt Trójmorze. „Jesteśmy na poziomie ogólności”

6 lipca w Warszawie uczestnicy II szczytu Państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację. Napisano w niej, że najważniejszymi celami grupy jest rozwój infrastruktury, energetyka i współpraca biznesowa. W dokumencie oceniono, że państwa Trójmorza ze swoim potencjałem tworzą dynamicznie działający region. O znaczeniu inicjatywy i jej możliwej przyszłości w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Aleksander Fuksiewicz (Instytut Spraw Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Łukasz Warzecha

"Od 2015 niewiele się zmieniło, PO niewiele się nauczyła"

– Nie pozwolimy, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas posiedzenia Rady Krajowej PO w Warszawie. W swoim przemówieniu wiele słów poświęcił krytyce rządów Prawa i Sprawiedliwości. O spotkaniu członków Platformy w audycji Wróżenie z Faktów rozmawiali Kamila Baranowska (Do Rzeczy) i Konrad Kołodziejski (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska PiS Łukasz Warzecha Grzegorz Schetyna Kamila Baranowska

RPO do dymisji? "Będzie próba odwołania Adama Bodnara"

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji za wypowiedź na temat Holokaustu. Zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. Platforma Obywatelska podkreśla, że słowa RPO nie powinny były paść, ale zauważa, że za nie przeprosił. O przyszłości Adama Bodnara mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska ("wSieci") i Marcin Celiński ("Liberte!").
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Holokaust POLSKA Łukasz Warzecha Marcin Celiński PiS

Hodowla koni w Polsce

- Żeby nie popaść w problemy, trzeba mieć pewien zasób elementarnej wiedzy. Konia można bowiem kupić za tanie pieniądze. Już za kilka tysięcy można kupić takiego, który potrafi coś pod jeźdźcem zrobić. Wydatki zaczynają się natomiast przy jego utrzymaniu, a gdy dojdą do tego problemy zdrowotne - wydatki z tym związane są bardzo duże – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym dr Jacek Łojek z Polskiego Związku Hodowców Koni. O hodowli koni w Polsce mówił także przedstawiciel związku Jacek Hebda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie koń Łukasz Warzecha