Polskie Radio
Section05
Łukasz Warzecha

"Opodatkowuje się rzeczy, z których ciężko jest zrezygnować"

Akcyza jest jednym z podatków pośrednich, które zazwyczaj są mniej widoczne na co dzień niż podatek dochodowy. O tym czemu służą podatki akcyzowe i jak wpływają na rynek mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i mec. Jacek Cieplak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  podatki akcyza paliwa Andrzej Sadowski Łukasz Warzecha

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

Nord Stream 2. Historia energetyczna Europy lubi się powtarzać

Przepustowość Nord Stream 2 ma wynosić 55 miliardów metrów szcześciennych gazu rocznie. Czy jest szansa zapobiec budowie gazociągu NordStream2? Według Jakuba Wiechy z portalu Defence24, gościa audycji Szukając Dziury w Całym, jeśli nie uda się tego zrobić, to rynek energetyczny w Europie zostanie scementowany na bardzo długi czas.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne USA

"Prezydent może skierować ustawy ws. sądownictwa do TK"

– Prezydent powinien zastanowić się nad tym, co można w tych projektach zmienić – powiedział Piotr Semka z tygodnika „Do rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do rządowej propozycji zmian w polskim sądownictwie oraz zdecydowanego oporu opozycji i środowiska sędziowskiego. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda sąd reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Łukasz Warzecha Piotr Semka Sąd Najwyższy krs prezydent Trybunał Konstytucyjny

Projekt Trójmorze. „Jesteśmy na poziomie ogólności”

6 lipca w Warszawie uczestnicy II szczytu Państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację. Napisano w niej, że najważniejszymi celami grupy jest rozwój infrastruktury, energetyka i współpraca biznesowa. W dokumencie oceniono, że państwa Trójmorza ze swoim potencjałem tworzą dynamicznie działający region. O znaczeniu inicjatywy i jej możliwej przyszłości w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Aleksander Fuksiewicz (Instytut Spraw Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Łukasz Warzecha

"Od 2015 niewiele się zmieniło, PO niewiele się nauczyła"

– Nie pozwolimy, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas posiedzenia Rady Krajowej PO w Warszawie. W swoim przemówieniu wiele słów poświęcił krytyce rządów Prawa i Sprawiedliwości. O spotkaniu członków Platformy w audycji Wróżenie z Faktów rozmawiali Kamila Baranowska (Do Rzeczy) i Konrad Kołodziejski (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska PiS Łukasz Warzecha Grzegorz Schetyna Kamila Baranowska

RPO do dymisji? "Będzie próba odwołania Adama Bodnara"

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji za wypowiedź na temat Holokaustu. Zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. Platforma Obywatelska podkreśla, że słowa RPO nie powinny były paść, ale zauważa, że za nie przeprosił. O przyszłości Adama Bodnara mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska ("wSieci") i Marcin Celiński ("Liberte!").
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Holokaust POLSKA Łukasz Warzecha Marcin Celiński PiS

Hodowla koni w Polsce

- Żeby nie popaść w problemy, trzeba mieć pewien zasób elementarnej wiedzy. Konia można bowiem kupić za tanie pieniądze. Już za kilka tysięcy można kupić takiego, który potrafi coś pod jeźdźcem zrobić. Wydatki zaczynają się natomiast przy jego utrzymaniu, a gdy dojdą do tego problemy zdrowotne - wydatki z tym związane są bardzo duże – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym dr Jacek Łojek z Polskiego Związku Hodowców Koni. O hodowli koni w Polsce mówił także przedstawiciel związku Jacek Hebda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie koń Łukasz Warzecha

Kontrowersje wokół polowań

- Wśród znanych myśliwych są m.in. Ernest Hemingway, Theodore Roosevelt, marszałek Piłsudski, a współcześnie: Bogusław Linda, Cezary Pazura, biskup Sławoj Głódź, ale też minister Szyszko, były prezydent Bronisław Komorowski czy Paweł Kukiz – wyliczał w audycji Szukając Dziury w Całym mec. dr Łukasz Urbański, radca prawny i myśliwy. Gość mówił także m.in. o tym jak wygląda polowanie.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Łukasz Warzecha

Wróżenie z Faktów. "Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD"

– Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD – powiedział Piotr Pałka z serwisu rebelya.pl i TVP Info. Odniósł się w ten sposób do bieżącej sytuacji w stowarzyszeniu i rezygnacji Mateusza Kijowskiego z ubiegania się o stanowisko szefa ruchu. W audycji "Wróżenie z Faktów" sprawę skomentowała także Eliza Olczyk z „Wprost”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komitet Obrony Demokracji KOD Mateusz Kijowski Łukasz Warzecha Eliza Olczyk

Jakie znaczenie ma spór wokół imigrantów w Europie?

- Gra się toczy przede wszystkim o to, czy kraje najsilniejsze w Europie mogą narzucić swoją wolę w sprawie absolutnie kluczowej krajom słabszym. I dlatego uważam, że opór rządu i prezydenta w tej sprawie jest absolutnie słuszny. Jeżeli raz na to pozwolimy w ważnej sprawie to potem już nie powstrzymamy podobnych praktyk - mówił w radiowej Trójce Łukasz Warzecha, publicysta "Do Rzeczy". - Wspieram tutaj papieża Franciszka i polski episkopat, który mówi, że trzeba nieść pomoc, także w Polsce - stwierdził Wiesław Dębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Warzecha Wiesław Dębski Łukasz Karusta Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda imigranci w Europie

" Osoba publiczna może przez pewien czas zakładać maskę"

- Osoby publiczne bardzo często sabotują swój własny sukces. Na poziomie świadomości chcą osiągnąć sukces, ale nie są do tego dojrzałe i w pewnym nieoczekiwanym momencie robią coś głupiego - coś, co wszyscy oceniają źle – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym specjalista od wizerunku Sergiusz Trzeciak. O marketingu politycznym i budowaniu marki osobistej mówił także Maciej Gnyszka z Towarzystw Biznesowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha Sergiusz Trzeciak

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha