Polskie Radio
Section05
MSWiA

"Śmierć Igora Stachowiaka przypomina mi czasy stalinowskie"

PO chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu szefowie MSWiA Mariusz Błaszczak i MS Zbigniew Ziobro przedstawili w Sejmie informację ws. okoliczności zatrzymania oraz późniejszej śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. W poniedziałek do Sejmu trafił wniosek w tej sprawie. O sprawie Igora Stachowiaka mówił w audycji Rozmowa PR 24 poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach polityka Michał Szczerba Platforma Obywatelska Sejm Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości policja polska policja Mariusz Błaszczak MSWiA

Śmierć Igora Stachowiaka. Szefowie policji odwołani

Na wniosek Komendanta Głównego Policji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołał komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa City Security, dr Mariusz Sokołowski z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Jachowicz z tygodnika „wSieci” oraz  Marcin Rybak z „Gazety Wrocławskiej”.
Zobacz więcej na temat:  policja policja polska MSWiA Mariusz Błaszczak

Unijna narada. Szef MSWiA za odsyłaniem imigrantów

W Brukseli dziś kolejna unijna narada poświęcona pracom nad nowym prawem azylowym. Będą o tym dyskutować ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów. Mariusz Błaszczak powiedział w środę, że jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn i - jak zaznaczył w TVP Info - taką propozycję przedstawi na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie MSWiA Mariusz Błaszczak uchodźcy Bruksela Unia Europejska ŚWIAT

Po 19 latach prokuratura postawiła zarzut zabójstwa

Przez prawie dwie dekady sprawca brutalnego morderstwa 17-letniej Iwony Cygan był nieuchwytny, sprawę więc umorzono. Dopiero gdy śledztwem zajęło się krakowskie Archiwum X, badające niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat, udało się zatrzymać podejrzanego. Paweł K., ps. Młody Klapa, który był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania, został zatrzymany w Austrii. Obecnie jest już w Polsce. O sprawie Iwony Cygan i policyjnym Archiwum X mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas i były policjant kryminalny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zabójstwo policja MSWiA Mariusz Błaszczak kryminał

"Biuro Ochrony Rządu wymaga gruntownej reformy"

- Biuro Ochrony Rządu wymaga gruntownej reformy, bo jego struktura jest stara i skostniała. Wszystko na świecie się zmienia. Także BOR powinien być bardziej dostosowany do dzisiejszych czasów i zagrożeń – powiedział w Polskim Radiu 24 emerytowany oficer służb specjalnych płk. Piotr Wroński. O planach reformy BOR i powołaniu Państwowej Służby Ochrony mówili także ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel (City Security) i Beniamin Krasicki (Polska Izba Ochrony).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Biuro Ochrony Rządu MSWiA

Straż Pożarna: W Polsce nie ma zagrożenia powodzią

Nadal w trzech województwach – śląskim, opolskim i łódzkim – utrzymuje się ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jednak, jak uspokajał w Polskim Radiu 24 st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, „nie ma w Polsce zagrożenia powodzią, możemy najwyżej mówić o lokalnych podtopieniach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powódź pogoda straż pożarna MSWiA rzeka deszcz klęska żywiołowa