Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa

"Dobrze wkomponowali się w machinę państwową III Rzeszy"

Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Austria Magdalena Ogórek dzieła sztuki

"Ufam, że prezydent ma plan porozumienia się z PiS"

– Obawiam się, że przedłużanie tego wszystkiego czasowo będzie ze szkodą dla Polaków. Od kilku dni jest debata, a tam gdzieś czekają zwykli ludzie, poszkodowani przez sądy, złe prawo – mówiła w Debacie Poranka Magdalena Ogórek. We wtorek prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym zostały złożone w Sejmie. Teraz oceni je Biuro Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Stanu Krajowa Rada Sądownictwa Andrzej Duda Magdalena Ogórek prezydent

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek Zamek Królewski

Burzliwe losy obrazu "Dama z Gronostajem"

„Dama z gronostajem" to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jest jednym z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 19 maja prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. O losach obrazu w audycji Utracone, Odzyskane mówił Marek Kozubal z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek malarstwo Leonardo da Vinci II wojna światowa Hans Frank

Pomagają odzyskiwać dzieła sztuki. Fundacja Konenberga

Ochrona dziedzictwa kulturowego jest jednym z najważniejszych obszarów działania Fundacji Kronenberga. Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2012 roku prowadzi program, którego celem jest odzyskiwanie dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej. O działalności fundacji mówił w audycji Utracone, Odzyskane prezes Fundacji Kronenberga Krzysztof Kaczmar.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Maria Teresa - Austria świętuje 300 urodziny „matki Europy”

Z okazji urodzin cesarzowej Marii Teresy trwa w Wiedniu oraz całej Austrii wiele wystaw i imprez jubileuszowych. Wydarzenie trwają od urodzin cesarzowej 12 maja do daty jej śmierci 29 listopada. O imprezach jubileuszowych, związanych z Marią Teresą mówił w audycji Utracone, Odzyskane Wiesław Chełminiak, dziennikarz działu kultura tygodnika ”Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Austria

"Często hobbystycznie Polacy wypatrują utraconych dzieł"

- Nie funkcjonuje system, który pozwalałby na odzyskiwanie dzieł sztuki. Nie mamy przygotowanej strategii restytucji utraconych dzieł, na co ostatnio zwracali uwagę kontrolerzy NIK. Raport NIK jest druzgocący, w niekorzystnym świetle pokazuje prace komórek zajmujących się tą tematyką – powiedział w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego MSZ NIK

"Sztuka jest skarbem dla funkcjonowania narodu"

Coraz częściej wracają do Polski dzieła sztuki utracone w wyniku rabunku niemieckiego czy sowieckiego. O ile jednak po stronie niemieckiej dochodzi czasem do dialogu, o tyle Federacja Rosyjska nie chce rozmawiać na temat powrotu obrazów. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był wiceprzewodniczący parlamentu europejskiego, były wiceminister kultury Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek