Polskie Radio
Section05
Marek Edelman

Hanna Krall. "Jestem reporterem i nigdy nikim innym nie będę"

– Chyba najlepsze co jest w tym naszym zawodzie reporterskim,  że już dłużej niepodobna w nim wytrzymać, a znowu kiedy indziej, że lepszego w ogóle nie ma. Najlepsze jest w nim to, że wciąż spotyka się nowych ludzi oraz nowe światy, których nie można sobie samemu wymyślić – mówiła Hanna Krall na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hanna Krall literatura dziennikarstwo Marek Edelman reportaż Holokaust II wojna światowa

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Marek Edelman literatura Magda Mikołajczuk

"Nikt nie miał nadziei, że wyjdzie z tego żywy". Marek Edelman o powstaniu w getcie warszawskim

– Gdy skończyło się powstanie w getcie, napisałem raport w tej sprawie. Opowiedziałem w nim, co zrobiło tych kilkuset chłopców. A wam, następnym pokoleniom, zostawiam to, żeby pamięć o tym nie zaginęła – mówił w Polskim Radiu w 1993 roku Marek Edelman.
Zobacz więcej na temat:  Marek Edelman powstanie w getcie II wojna światowa Niemcy Żydzi getto warszawskie wspomnienie Warszawa

Alina Margolis-Edelman. "Przez całe życie poprawiała ten świat"

- Chciała, żeby problem krzywdzenia dzieci wypłynął i żeby stworzyć system pomocy dzieciom krzywdzonym. To był plan, który był konsekwentnie realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Na pewno ta fundacja była pierwszym podmiotem społecznym, który poruszył problem seksualnego wykorzystywania dzieci i pomocy im - wspominał w Dwójce Alinę Margolis-Edelman jej współpracownik, jeden z założycieli Fundacji Dzieci Niczyje, Michał Szymańczak.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wspomnienie Marek Edelman Monika Pilch Dwójka

Żonkil – kwiat wiosny i nadziei [POSŁUCHAJ]

W 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, po raz pierwszy na ulicach stolicy pojawili się wolontariusze, którzy wręczali przechodniom papierowe żonkile, które można było przypiąć do ubrania. Ten prosty gest miał upamiętnić uczestników powstania. Jak to się stało, że żółty kwiatek stał się symbolem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powstanie w getcie Marek Edelman Grażyna Wielowieyska Trójka reportaż

Jolanta Dylewska: Marek Edelman pragnął filmu o miłości w getcie

- Był to człowiek, który przeszedł przez piekło i wyszedł z tego piekła z takim uczuciem, że miłość jest najważniejsza; że tam, w tych strasznych warunkach, miłość była najważniejsza, bo to ona pozwalała być szczęśliwym, pozostać człowiekiem, nie stracić poczucia sensu życia - mówiła w Dwójce współautorka dokumentu "I była miłość w getcie".
Zobacz więcej na temat:  Marek Edelman FILM KULTURA Bartosz Panek