Polskie Radio
Section05
Martin Schulz

SPD bierze Dolną Saksonię. "Wspaniałe zwycięstwo"

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wygrała przyspieszone wybory do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii, otrzymując 37,5 procent głosów - wynika z sondażu exit polls. Drugie miejsce zajęła Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Niemiec (CDU) Angeli Merkel otrzymując 35 procent. Wyniki wyborów skomentował w magazynie "Świat w Powiększeniu" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy SPD CDU Martin Schulz Angela Merkel

Dziś pierwsze posiedzenia nowych frakcji w Bundestagu

Dziś w Bundestagu po raz pierwszy spotkają się frakcje parlamentarne i przeprowadzą wybory przewodniczących. Pierwsze rozmowy wewnątrz poszczególnych frakcji będą dotyczyć możliwości utworzenia koalicji. Niemieckie media z niecierpliwością oczekują na posiedzenie eurosceptycznej AfD, której grozi poważny rozłam. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Angela Merkel koalicja Martin Schulz

Wyniki wyborów w Niemczech. Ekspert: cios dla SPD

Koalicja CDU/CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Drugie miejsce zajęła dotychczas współrządząca SPD, choć socjaldemokraci osiągnęli najgorszy wynik w swojej powojennej historii. W Polskim Radiu 24 komentarz politologów – dra Spasimira Domaradzkiego z Uczelni Łazarskiego i prof. Kazimierza Kika z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Martin Schulz wybory w Niemczech Kazimierz Kik SPD Angela Merkel CDU AfD

NASZ WYWIAD Koalicja w Berlinie zajmie się sprawą kluczową dla Polski?

Coraz większą legitymację, w przypadku polityków wielkiej koalicji, zyskuje postulat, by uzależnić finansowanie Unii Europejskiej od tzw. solidarności – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem w przypadku formowania rządu CDU/CSU-SPD może on się pojawić podczas negocjacji.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech NASZ WYWIAD Niemcy OSW Wybory w Europie Angela Merkel Europa wybiera - wywiady Martin Schulz AfD

Niemcy: ostatnie sondaże przedwyborcze bez niespodzianek

Na dwa dni przed wyborami w Niemczech nadal w sondażach prowadzi tam koalicja CDU/CSU, która wyprzedza SPD. W ostatnich dniach o dwa punkty procentowe wzrosło poparcie dla eurosceptycznej AfD, na którą chce głosować 13 proc. uprawnionych. Angela Merkel pozostaje liderem sondaży, ale jej wizerunek może ucierpieć po ujawnieniu opinii ekspertów z Bundestagu, że w 2015 roku pozwalając na wejście migrantów nie miała do tego żadnych podstaw prawnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Angela Merkel Martin Schulz sondaż

"Różnica między największymi rywalami wcale nie jest duża"

W niedzielnych wyborach do Bundestagu Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie. Kto zostanie koalicjantem chadeków: SPD, FDP czy Zieloni? I jak silna będzie antyislamska AfD? O Niemczech przed wyborami do Bundestagu mówiła w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Polskiego Radia w Berlinie Agata Kasprolewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Angela Merkel Niemcy Martin Schulz AfD

NASZ WYWIAD Gdzie rozwiał się efekt Schulza? Wzloty i upadki kampanii

Kampania w Niemczech w kraju debaty i kompromisu w polityce – nie obfitowała w skandaliczne wydarzenia. Były jednak tematy, które wybiły się na pierwsze miejsce, bo one zaabsorbowały umysły obywateli. Na początku wielkie wrażenie na wszystkich zrobił niesamowity sukces Martina Schulza – lecz potem sytuacja przybrała inny obrót. O kampanii u naszego zachodniego sąsiada opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich z Zespołu Niemiec i Europy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie Martin Schulz Angela Merkel ŚWIAT Europa wybiera - wywiady

"Berlin rozumie skalę problemu tylko wtedy, gdy musi płacić"

- Sprawa roszczeń będzie kontynuowana, to jest kwestia kolejnych wyliczeń, ekspertyz, opinii prawnych czy ekonomicznych – przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Janusz Szewczak - poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były główny ekonomista SKOK. Jego zdaniem, po wyborach parlamentarnych w Niemczech, rząd w Berlinie powinien zmienić swoją politykę wobec Warszawy i dążyć do poprawy relacji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel Martin Schulz Europa wybiera Europa wybiera - wywiady ŚWIAT

Prof. Madejczyk: SPD nie wejdzie w koalicję z Merkel

W najnowszym sondażu telewizji ZDF blok partii chadeckich CDU/CSU lekko stracił, a ich główny rywal SPD nieznacznie poprawił notowania przed wyborami do niemieckiego Bundestagu. Prof. Piotr Madejczyk, specjalista Instytutu Studiów Politycznych PAN ocenia, że najprawdopodobniej nie dojdzie do powstania wielkiej koalicji CDU-SPD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Angela Merkel Niemcy wybory w Niemczech Martin Schulz Europa Michał Żakowski