Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

"Dwie Fridy" - podwójny autoportret Fridy Kahlo

Obraz "Dwie Fridy" powstał w 1939 roku - w ważnym czasie zarówno w życiu prywatnym, jak i w karierze artystycznej Fridy Kahlo. W listopadzie otrzymała pozew rozwodowy od męża. (Ich rozłąka nie trwała jednak długo, w grudniu 1940 roku zeszli się ponownie). W tym czasie zamówiono u Fridy Kahlo dwa dzieła, które zostały pokazane na międzynarodowej wystawie surrealizmu w Meksyku w 1940 roku. Jednym z nich był monumentalny podwójny autoportret. Obraz przedstawia dwie Fridy siedzące na ławce.
Zobacz więcej na temat:  Frida Kahlo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka malarstwo

"Bitwa pod Grunwaldem" - monumentalne dzieło Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko, uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, chociaż nie dla wszystkich znawców sztuki jest to zrozumiałe. Zapewne duży udział w wielkiej sławie malarza ma rola, jaką odegrał w trudnym momencie polskiej historii. Jego wielkoformatowe obrazy podczas zaborów przywoływały sławę i chwałę dawnej Rzeczypospolitej, jej sukcesy polityczne i zwycięskie bitwy.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

"Mission Impossible". Kolejna część przygód Ethana Hunta już w kinach

Premierą wyczekiwaną przez fanów serii "Mission Impossible" jest "Dead Reckoning Part One", czyli już 7 część przygód Ethana Hunta (Tom Cruise) i jego ekipy do zadań niemożliwych. Jak zwykle ratują świat, ale choć to najdłuższy film z  cyklu, jest tylko pierwszą częścią tej przygody. W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy również wybrane premiery kinowe tego tygodnia. 
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski filmowa i rozrywkowa Tom Cruise tom hanks

"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo impresjonizm Dwójka Michał Montowski SZTUKA

Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

"Tam będą pokazywane trzy obrazy Fridy, ale będzie też konstrukcja plenerowa nawiązująca do jej słynnego Błękitnego Domu, tego, w którym ona się urodziła, żyła, tworzyła, umarła i w którym jest jej muzeum Casa de Azul. Będą także dostępne fotografie i materiały dokumentujące jej życie" - tak o wystawie "Kolor życia. Frida Kahlo" mówi w Programie 1 dziennikarz i znawca malarstwa Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski malarstwo wystawa muzeum Łazienki Królewskie Meksyk Warszawa

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Wisława Szymborska poezja Kornel Filipowicz

"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia": Harrison Ford powraca jako słynny archeolog

Premierą tygodnia, wyczekiwaną od dawna i zapowiadaną, jest "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - amerykański film akcji z kultowym bohaterem, w znanej i lubianej konwencji. Pomysł na kontynuację - wzbudzający niepokoje wśród fanów na całym świecie - okazuje się o wiele lepszym zakończeniem cyklu niż "Królestwo Kryształowej Czaszki". Tu wracamy do początków walki Jonesa ze złem, które sięga po starożytne święte artefakty.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Harrison Ford Indiana Jones kino

Madrycka wersja "Mony Lisy"

W madryckim Prado znajduje się najstarsza znana kopia "Mony Lizy". Obraz notowany jest w królewskich zbiorach hiszpańskich od 1666 roku – ale zapewne był tam wcześniej. Następnie wszedł do zbiorów Prado i wielokrotnie był tam wystawiany, jednak jako niezbyt cenna, anonimowa kopia. W 2012 r. obraz został poddany konserwacji i wnikliwym badaniom, które przyniosły zaskakujące ustalenia.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

"Mona Lisa" - kwintesencja malarstwa Leonarda da Vinci

Dlaczego ona, a nie inny obraz, a nie wizerunek innej kobiety, stał się legendą? Ikoną. Gwiazdą popkultury. Przedmiotem adoracji i pielgrzymek, jak gdyby była czyniącą cuda świętą, z czcią przechowywaną w jednej z największych na świecie świątyń sztuki. A przecież świętą nie jest i cudów nie czyni. Czy jest dzieło sztuki bardziej irytujące niż "Mona Lisa" ("La Gioconda")? A irytujące jest z co najmniej dwóch powodów - niedocieczonych przyczyn jej sławy i z całkowitej niemożności obejrzenia obrazu. 
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Albrecht Dϋrer i jego "Autoportret" na podobieństwo Chrystusa

Piękna, regularna twarz, uważne i zarazem śmiałe spojrzenie, gęste loki spadające na ramiona, elegancki ubiór, szczupła ręka o smukłych palcach, delikatnie ujmująca kępkę włosów futrzanego podbicia płaszcza. Kim jest ten charyzmatyczny, urodziwy mężczyzna? To malarz z Norymbergii - Albrecht Dϋrer, tuż przed swoimi dwudziestymi dziewiątymi urodzinami.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek