Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Praca sezonowa dla cudzoziemców. Jakie zmiany?

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady zatrudniania cudzoziemców przy pracach sezonowych w Polsce. W wyniku zmian wprowadzony zostanie nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Dotyczyć będzie zatrudnienia w rolnictwie, sadownictwie i turystyce. O zmianach w audycji Społeczny Punkt widzenia mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rynek pracy Stanisław Szwed praca

Kulisy kontroli w fundacji Lex Nostra

Fundacja Lex Nostra zajmuje się sprawami związanymi z wymiarem sprawiedliwości, a także z urzędnikami. - Bronimy obywateli. Krytykujemy działania poszczególnych sędziów, prokuratorów, urzędników – mówił w audycji Kulisy Spraw prezes fundacji Maciej Lisowski. Opowiadał także o problemach, jakie spotkały jego organizację ze strony ministerstwa pracy w 2015 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prawo

Pieniędzmi z 500 plus Polacy finansują edukację dzieci

Polacy środki z programu 500 plus najczęściej wydają na żywność, ubrania, dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci, a także inne opłaty, związane z przedszkolem lub szkołą. Tak wynika z badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance”, zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W Debacie Poranka komentarz publicystów: Katarzyny Kozłowskiej, Jakuba Jałowiczora i Marka Króla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 program 500+ Elżbieta Rafalska Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

"Nie chcemy zabrać 500 plus, chcemy program zreformować"

- W naszej ocenie 500+ zniechęca do pracy, zachęca do kombinowania o zarobkach. Nie daje pieniędzy samotnym matkom z jednym dzieckiem, a wspiera zamożnych. Często też pracownicy opieki społecznej swoim podopiecznym wypłacają więcej, niż sami zarabiają – mówiła w audycji 24 Pytania posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna polityka Paulina Hennig-Kloska dzietność Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska Bartosz Marczuk

Elżbieta Rafalska: program PO kompletnie niewiarygodny

W ubiegłym tygodniu lider PO Grzegorz Schetyna odpowiedział na cztery pytania, postawione jego partii przez rząd PiS. Zapowiedział m.in. modyfikację Programu 500 plus i to, że nie będzie podwyższał wieku emerytalnego. – To próba oszukiwania wyborców. Nie wierzę w ten program, który jest tylko odpowiedzią na to, co dzieje się w sondażach – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rodzina Rodzina 500+ Platforma Obywatelska Elżbieta Rafalska POLSKA

"Beata Szydło ma moc, by ciągnąć ten rząd do przodu"

- PiS musi przerzedzić szeregi, czas więc na rekonstrukcje rządu. PiS czeka tylko na odpowiedni moment. Mogę zdradzić, że Antoni Macierewicz stanowiska nie starci, a podobno na wylocie są Witold Waszczykowski, Jan Szyszko i Andrzej Adamczyk – zdradzał w audycji Debata Dnia Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”). Gościem programu był również Marcin Fijołek (portal wpolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Jan Szyszko Andrzej Adamczyk Rząd RP Beata Szydło Jarosław Kaczyński rząd Beaty Szydło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska