Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rodziny

Dzień Walki z Ubóstwem

Prawie 35 procent Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Najczęściej w koszach Polaków lądują wędliny i pieczywo. Dziś Dzień Walki z Ubóstwem, a więc moment, w którym powinniśmy przemyśleć, w której grupie ankietowanych się znajdujemy. Jak wynika z danych Eurostatu, jesteśmy pierwszym krajem w Unii Europejskiej pod względem prędkości powstrzymywania ubóstwa. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla, że nie oznacza to jednak, że ubóstwa w Polsce nie ma.
Zobacz więcej na temat:  żywność jedzenie POLSKA TYLKO U NAS Elżbieta Rafalska Ministerstwo Rodziny

"Mamy najlepszą sytuację na rynku pracy od lat"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w czwartek, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego. Rok temu bezrobocie we wrześniu wynosiło 8,3 proc. O bezrobociu w Polsce mówili w audycji Rządy Pieniądza Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  praca bezrobocie Ministerstwo Rodziny

Narodowa Debata o Rodzinie. "Borykamy się z plagą rozwodów"

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się Narodowa Debata o Rodzinie. Celem było rozpoczęcie dyskusji w społeczeństwie na temat głównych potrzeb polskiej rodziny; wskazanie konkretnych zagadnień, płaszczyzn, które są najpilniejsze, a które trzeba zacząć wspierać. Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, który uczestniczył w spotkaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina Ministerstwo Rodziny Rodzina 500+ małżeństwo rozwód dzieci

Spór o pracowników delegowanych. „To walka o głosy i pracę”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udaje się do Paryża na rozmowy w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Planowane jest spotkanie minister z jej francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Premier Beata Szydło powiedziała, że polski rząd liczy na kompromis. O forsowanej przez Francję dyrektywie mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), Marek Zuber (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Beata Szydło Unia Europejska Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska Francja

Czy niższy ZUS przez rok dłużej pomoże nowym firmom?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej proponuje wydłużenie o rok niższej składki ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dziś preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne obowiązują przez dwa lata. Potem trzeba opłacać normalną stawkę, co zdaniem resortu powoduje, że co czwarta firma jest zamykana.
Zobacz więcej na temat:  zus składki Ministerstwo Rodziny przedsiębiorca przedsiębiorstwo

"Polityka społeczna dla dobra całej społeczności”

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O działaniach MRPiPS w audycji Gorący Temat mówił Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  senior emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska wiek emerytalny w Polsce

500 plus dla emerytów. Komentarze ekspertów

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O planach Ministerstwa Rodziny rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Cezary Mech (ekonomista), Kazimierz Krupa (komentator ekonomiczny), dr Maciej Bukowski (WiseEuropa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska

"W 2017 roku powinno się urodzić 400 tysięcy dzieci"

- Z danych GUS wynika, że w pierwszej połowie 2017 roku urodziło się 200 tysięcy dzieci - to o 8 proc. więcej niż w 2016 roku. W roku 2017 roku powinno się urodzić 400 tysięcy dzieci. Natomiast w październiku 2014 roku GUS prognozował, że w 2017 roku urodzi się 350 tysięcy dzieci – poinformował w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci program 500+ Rodzina 500+ Bartosz Marczuk Ministerstwo Rodziny dzietność POLSKA

"500+" bez przerwy? Ostatni dzień na złożenie wniosku

Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres składania wniosków o przyznanie "500+" - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Natomiast złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczeń. Złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska Rodzina 500+ program 500+ Ministerstwo Rodziny